Saopštenje je dato na zajedničkoj konferenciji za medije u Njujorku na godišnjicu prvog leta čoveka u kosmos.
Rastojanje do zvezde Alfa Kentauri iznosi 4,37 svetlosnih godina, što je oko 40 triliona kilometara. Trenutno najbržem kosmičkom brodu trebalo bi 30 hiljada godina da stigne do ove galaksije.
Međutim, Hoking i Milner se spremaju da ostvare projekat „Brejktru staršot“ u vremenskom periodu od 20 godina.
Da bi nanorobot došao do cilja, tim koji radi na projektu planira da iskoristi svetlosni impuls. Uz njegovu pomoć, minijaturni letački aparat snabdeven kamerama, fotonskim motorima i sistemskom navigacijom, uspeće da razvije neophodnu brzinu.
Jurij Milner investiraće u projekat sto miliona dolara.
Breakthrough Starshot just announced plans to go to alpha Centauri, Stephen Hawking talking now pic.twitter.com/Ibkgb7aBJb
— Kevin Loria (@kevloria) April 12, 2016
„Ljudska istorija već je učinila jedan grandiozan skok. Danas se spremamo za sledeći — skok ka zvezdama“, citirao je Milnera britanski list „Gardijan“.
„Zemlja je divno mesto, ali ona neće večno postojati. Pre ili kasnije ćemo morati da krenemo ka zvezdama. Ovaj projekat je prvi korak na tom putovanju“, dodao je Hoking.
U Savet direktora projekta ušao je i osnivač društvene mreže Fejsbuk Mark Zakerberg, a u stručni savet — bivši direktor Instituta za kosmička istraživanja Roald Sagdejev.
O stvaranju inicijative za podršku projekta potrage za vanzemaljskim civilizacijama Jurij Milner i Stiven Hoking objavili su 20. jula 2015. na konferenciji za medije u Londonu.