Na brani su ga dočekali direktor Hidrosistema Srđan Vulović i predsednik opštine Zubin Potok Stevan Vulović.
U više navrata, tokom dijaloga sa Prištinom, delegacija Beograda jasno je stavila do znanja da neće odustati od hidrosistema Gazivode zbog njegovog značaja za elektroprivredu severa Kosova i Metohije.
Hidroelektrana Gazivode ucestvuje i do 40 odsto u bilansu električne energije severnog dela Kosova i Metohije, ali i značajno pruža podršku u delu elektro-energetskog sistema Raške oblasti.
Hidrosistem Gazivode predstavljao je celinu dva sistema — na rekama Ibar i Lepenac.
U prvoj fazi hidrosistem je realizovan samo na delu koji je oslonjen na izvorište i reku Ibar, na severu Kosova, a realizacija tog projekta kao cilj je imala izgradnju akumulacije na gornjem toku reke Ibar, izgradnju hidroelektrane i proizvodnju energije, izgradnju sistema transporta vode za piće, irigaciju i energetska postrojenja u Obiliću.
Preduzeće koje se bavilo izgradnjom, održavanjem i eksploatacijom hidrosistema je osnovano odlukom Skupštine Kosova 28. februara 1967. godine i imalo je sedište u Prištini, kako bi se lakše kordinirao rad u oba dela hidrosistema — Ibar i Lepenac.
Kamen temeljac je položen 1971.godine, a objekti hidrosistema su grđeni u periodu od 1970.do 1980. godine sredstvima iz kredita obezbeđenog od Svetske banke u visini tadašnjih 45 miliona dolara.
Hidroelektrana Gazivode, koja se nalazi u Zubinom Potoku, kao najznačajniji objekat, izgrađena je i puštena u rad 1981.godine.
Među prvim objektima koji su izgrađeni je i brana Gazivode na reci Ibar kod Zubinog Potoka.
Vlada Srbije kasnije je donela odluku o formiranju novog javnog preduzeća "Ibar" Zubin Potok, na delu postojećeg hidrosistema Ibar-Lepenac.
Ovo preduzeće od tada de fakto upravlja svime severno od Ibra, dok preduzeće "Ibar-Lepenac" iz Prištine de jure upravlja svime, a de fakto samo kanalima južno od Ibra.
JP "Ibar" upravlja branom sa akumulacijom Gazivode, zapremine oko 370 miliona metara kubnih vode sa prosečnim dotokom od oko 13 kubnih metara u sekundi, hidroelektranom Gazivode snage dva puta 17,5 MW, branom i kompenzacionim jezerom Pridvorica.
Vučić je prethodno obišao manastir Banjska.