Svaka presuda Haškog suda, bila ona oslobađajuća ili ne, imala je uticaja na odnose država, bivših članica jugoslovenske zajednice. Oslobađajuće presude osumnjičenima za ratne zločine posebno su izazivale varnice među mladim državama. General Momčilo Perišić, Naser Orić, slučaj Gotovina, Markač i Čermak, a sada i Vojislav Šešelj drmali su krhke međudržavne odnose.
Srpsko-hrvatski odnosi posle presude Vojislavu Šešelju biće puni nezadovoljstva i negativne retorike na obe strane, smatra zagrebački novinar Denis Kuljiš. Međutim, prema njegovim rečima, radi se o političkom folkloru.
„Ta retorika i razmena optužbi ne utiče na bitne odnose između država. Na bitne odnose utiču zadaci koje daje međunarodna zajednica. Oni retoriku razvijaju za unutrašnju upotrebu, a ono što rade, rade po zadanom formatu, a zadani format su pomirenje i evropske integracije“, kaže Kuljiš.
To su, prema njegovim rečima, putanje iz kojih nema iskakanja, osim ako neko od članova srpske i hrvatske političke elite ne želi da, kako je rekao, zaluta u dubokoj šumi.
Prema njegovom mišljenju, presude Šešelju i hrvatskim generalima posledica su promene kriterijuma u Haškom sudu, koji su vezani za shvatanje komandne odgovornosti. Pošto je sud počeo da uzima u obzir samo neposrednu komandnu odgovornost, po tom kriterijumu nisu osuđeni ni hrvatski generali, ni Vojislav Šešelj.
Za novinara hrvatskog internet portala „Indeks“ Vojislava Macoka, budućnost srpsko-hrvatskih odnosa zavisi od ishoda izbora u Srbiji 24. aprila i izbornog (ne)uspeha Šešeljeve Srpske radikalne stranke.
„Odnosi, u svakom slučaju, neće biti dobri. Hrvatska je razočarana presudom Šešelju, razočarane je i time što iz Srbije nije došla primerena reakcija na presudu čoveku koji nije samo naneo zlo ljudima u BiH i Hrvatskoj, nego i u Srbiji“, kaže Macoko.
Razočaravajuće je, prema Macokovim rečima, i nevoljnost srpskih vlasti da prisile Šešelja da ode u Hag i prisustvuje izricanju presude.
„Verujem da je i Šešelju žao što nije otišao u Hag, ali mislim da je srpska država trebalo nešto više da napravi, jednako kao što je i Hrvatska trebalo da napravi u nekim slučajevima“, dodaje Macoko.
Kao što je u Srbiji vladalo nezadovoljstvo oslobađajućim presudama hrvatskim generalima, tako danas u Hrvatskoj vlada nezadovoljstvo presudom Šešelju. Žrtvama Oluje nikako ne može biti zadovoljstvo što su hrvatski generali oslobođeni, kaže Macoko.