Šešelj za Sputnjik kaže da ga Haška presuda ne interesuje, kao i da je odlično raspoložen. On je ponovio da neće pratiti izricanje presude koje bi trebalo da bude sutra u 10 sati, i da će za njega to biti sasvim običan dan.
— Sutra obavljam svoje stranačke poslove, imaćemo redovnu konferenciju za štampu, miting u Pančevu u 17 sati, a uveče gostujem na jednoj televiziji.
Šta očekujete od presude Haškog tribunala i da li ona ima nekog uticaja na državu?
— Presuda me uopšte ne zanima. Država ni na koji način nije upetljana u ono za šta mene optužuju. I da me osude i na 100 godina, država ne bi imala nikakve posledice.
Da li očekujete da država reaguje posle izricanja presude?
— Ni to me ne interesuje.
Izjavljivali ste da imate saznanja da će kazana u vašem slučaju biti drakonska. Odakle vam te informacije?
— Bruno Vekarić je tokom poste Hagu i Zagrebu nekim hrvatskim funkcionerima rekao da je saznao da će moja kazna biti 25 godina robije. O tome sam odmah obavestio javnost. Ne znam da li je njegova informacija ispravna.
Rekli ste da se ne vraćate u Haški tribunal bez obzira na to kakva bude presuda…
— Sigurno ne idem dobrovoljno…
A ako se desi da presuda bude takva da vam je do izdržavanja ukupne kazne ostalo još neko vreme, da li biste je odslužili u Srbiji ako naša država bude u mogućnosti da to obezbedi?
— Ne. Ne priznajem i ne pristajem ni na kakve kompromise.
Dakle, ne prihvatate da služite kaznu ni u Hagu, ni u našem zatvoru, ako bude potrebe za tim?
— Ne. Haški tribunal sam pobedio i to je video ceo svet. Taj sud nisam nikad priznavao kao regularan sud i to je valjda svima jasno. Nema kompromisa sa mnom po tom pitanju.
Koji je postupak kad se u Haškom tribunalu izriče presuda bez prisustva branilaca i optuženog?
— Ne znam, jer je ovo presedan. Prvi put će se desiti ovako nešto.
Kako vaša porodica dočekuje sutrašnji dan, da li sa njima razgovarate o tome?
— Ne. Niko ništa ne pita. Kampanja ide uspešno i ja sam veliki optimista pred ove izbore.
Ako uđete u parlament Srbije, šta će se i da li će se nešto promeniti u odnosu na vaše ranije učešće u radu parlamenta?
— To će biti jedna snažna stranka koja se zalaže protiv Evropske unije i NATO-a i koja se zalaže za integraciju sa Rusijom, a Skupština će poprimiti drugačiji izgled.
*Optužnica u tri tačke Šešelja (61) tereti za zločine protiv čovečnosti — progon nesrba na političkoj, rasnoj i verskoj osnovi; deportaciju i prisilno premeštanje. Vođa radikala je u šest tačaka optužen za kršenje zakona i običaja rata — ubistva, mučenje, okrutno postupanje, bezobzirno razaranje sela ili pustošenje koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje verskih objekata i pljačkanje javne ili privatne imovine. Ti zločini, po optužnici, bili su počinjeni u Zvorniku, Vukovaru, Mostaru, Nevesinju, Brčkom, Bosanskom Šamcu, širem području Sarajeva i vojvođanskom selu Hrtkovci. Šešelj je dobrovoljno otišao u Hag 2003. godine, a Tribunal ga je bezuslovno vratio u Srbiju 2015. godine. U obrazloženju se navodi da je u pitanju njegovo zdravstveno stanje. Hag je zahtevao da se Šešelj vrati na izricanje presude, ali je on to odbio.