„U prevodu, ovo znači da bi Šešelja ionako pustili da se vrati kući. Ova odluka mi uliva optimizam da je presuda povoljna“, kaže Fila. Ipak, on za Sputnjik naglašava da to ne mora da znači da je presuda oslobađajuća, već da sigurno neće preći dve trećine vremena koje je Šešelj već proveo u Tribunalu.
Na pitanje čemu onda čitava ujdurma iz Haga sa zahtevima za Šešeljevo isporučivanje do kraja marta, Fila pojašnjava da „u Tribunalu do sada ovakve stvari nisu radili, ali da je očigledno da hoće da se reše svih predmeta, pa su pribegli ovom rešenju umesto da čekaju da li će da dođe na izricanje presude ili će se desiti nešto, pa da i ne izreknu presudu“.
Toma Fila kaže da se ovakav rasplet slučaja „Šešelj“ može smatrati i kao dobra odluka države Srbije da sarađuje, ali da ne postupa po automatizmu.
„Može da se tumači kao veliki uspeh veliki uspeh vlade premijera Vučića“, zaključio je Fila za Sputnjik.
Haški tribunal je ranije saopštio da će presuda Vojislavu Šešelju biti izrečena 31. marta u 10 sati, bez prisustva optuženog. Takođe, Tribunal je pozvao Šešelja da do 22. marta pisanim putem obavesti sud da li želi da prati izricanje presude putem video-linka iz Beograda.
Lider radikala nije želeo da komentariše mogućnost da izricanje presude prati preko video-linka.
On je objasnio da nema komentar sve dok mu obaveštenje o tome ne dostave u pisanoj formi i na srpskom.
„Neću ništa da komentarišem dok mi ne dostave napismeno i na srpskom. Punih 13 godina sam se tako držao, to za mene ne postoji dok mi se ne pošalje na srpskom“, kazao je Šešelj agenciji Beta.
U obrazloženju odluke, koje je potpisao sudija Mandiaje Nijang, navodi se da će presuda biti izrečena 31. marta, uprkos odsustvu optuženog, ne zato što se njegovo prisustvo ne zahteva, već zato što on odbija da bude prisutan i što srpske vlasti ne primenjuju adekvatna sredstva da ga na to primoraju.