Najpopularnije tumačenje da je misija uspešo završena autor članka Nikolas Gvozdev objašnjava time što je Moskva oduvek planirala da vojna operacija u Siriji bude kratkoročna misija.
Pored toga, navodi on, izmenila se politička dinamika sirijskog procesa, a trenutno niko više i ne govori o tome da je ostavka sirijskog predsednika Bašara el Asada glavni zahtev za mir.
Druga interpretacija je da je Putin zaključio da treba da ode dok je u prednosti, navodi Gvozdev uz ocenu da je Ruska intervencija dramatično promenila imidž Kremlja.
"Uplitanje u sirijski konflikt drastično je promenilo imidž Kremlja ne samo na Bliskom istoku već u celom svetu. Ruska vojska pokazala je da je sposobna da pokrene i vodi intervenciju izvan sopstvenih granica i da može da promeni situaciju na terenu u Siriji bez obizra na to šta žele Vašington, Brisel, Rijad i Ankara“, navodi Gvozdev.
Treće tumačenje je da se odluka o povlačenju iz Sirije može shvatiti kao želja Moskve da izbegne avganistansku zamku, piše Gvozdev, podsećajući da je su neki sponzori sirijske opozicije svojevermeno planirali da nađu način da Sirija za Rusiju bude još jedan Avganistan tako što će pobunjenike osposobiti da gađaju ruske avione i na taj način uvuku Rusiju u kopnene akcije.
To se nije dogodilo, uprkos cekpticizmu zapadnih zemalja, dok se situacija u Siriji stabilizovala.
Putinova odluka se može tumačiti i na četvrti načcin – kao otvaranje ka boljim odnosima sa Saudijskom Arabijom, piše Nešenel interest.
Kako navodi list, Moskva bi na taj način pokazala da je otvorena za rešavanje situacije u Siriji putem pregovora, u kojim će se poštovati interesi svih igrača, uključujući i Saudijske Arabije.
Na kraju, peto tumačenje bi bilo da je Putin najavom o povlačenju pokazao da bilo koja podrška ne može trajati večno, tim pre što je Asad nakon uspeha sirijske vojske sve manje pažnje udeljivao pregovorima, dok ga je Moskva na ovaj način podsetila da je njen cilj od početka bio da se pronađe mirno rešenje sirijskog konflikta.