„Da, takvo pismo postoji. Ja ne znam sve detalje dokumenta, ali znam da je tema pisma gasovod koji nije u skladu sa evropskom strategijom energetskog razvitka. Pismo je poslato Evropskoj komisiji i 10 zemalja ga je potpisalo“, rekao je Suču.
Prethodno je Rojters saopštio da je osam zemalja Evropske unije potpisalo i uputilo pismo predsedniku Evropske komisije Žan-Klodu Junkeru zahtevajući obustavu realizacije projekta izgradnje gasovoda „Severni tok 2“
Pismo su, kako navodi agencija, potpisali premijeri Češke, Estonije, Mađarske, Letonije, Poljske, Slovačke, Rumunije, kao i predsednik Litvanije, koji su naveli da projekat izgradnje „Severnog toka 2“ sa sobom nosi velike rizike geopolitičke destabilizacije.
„Gasovod će bitno uticati na razvijanje tržišta gasa kao i na maršrute transporta, posebno ako se uzme u obzir gasovod koji vodi preko Ukrajine“, navode predstavnici zemalja.
Iz Evropske komisije, međutim, nisu potvrdili da su pismo dobili.
Ove zemlje su i krajem prošle godine uputile pismo u Brisel kritikujući ovaj projekat, a kao glavni razlog naveli su da bi on uticao da se poveća energetska zavisnost Evrope od ruskog gasa, kao i da utiče na destabilizaciju Ukrajine.