Burmistrova je, u martovskom broju časopisa „Blu fjuel“, podsetila da će „Severni tok 2“ proći dnom Baltičkog mora duž proverene rute „Severnog toka 1“, te da će zapravo biti kopija prvog projekta izgrađenog po najvišim standardima i da će zadovoljavati najstrože zahteve ekološke zaštite i bezbednosti.
„Umesto da ponovo izmišljamo točak projektujući potpuno novu rutu, odlučili smo da iskoristimo uspešno iskustvo postojećeg gasovoda koji pouzdano transportuje gas evropskim potrošačima, bez ikakvih rizika tranzita. Stoga neće biti potrebno da potrošimo mesece na pravljenje projekta od nule, da ne pominjem značajnu uštedu sredstava“, objasnila je Burmistrova, koja je iste poruke iznela i na Evropskoj konferenciji o gasu, održanoj u Beču u januaru ove godine.
Prema njenim rečima, „Gasprom“ nije sam u proceni da je neophodno izgraditi „Severni tok 2“, jer takvo uverenje dele najveće evropske energetske korporacije s kojom je ta kompanija već potpisala deoničarski sporazum.
„Među njima su austrijski OMV, holandski ’Rojal Dač šel‘, nemački BASF i E. On i francuski ENGIE. Među deoničarima su kompanije koje su učestvovale i u prvom projektu ’Severnog toka‘“, istakla je ona.
Rast isporuka „Gasproma“ na tržišta Zapadne Evrope takođe dokazuje prednosti širenja „Severnog toka“: prošle godine više od 65 odsto izvoza „Gasproma“ u Evropu otišlo je u Zapadnu Evropu, u odnosu na 58 odsto 2010. godine.
Burmistrova je istakla i da je „Gasprom“ moderna korporacija koja prati razvoj evropskog gasnog tržišta i prilagođava svoju strategiju promenama na tom tržištu.
„Naš stav je da se koncept energetske bezbednosti u Evropi ne svodi samo na diversifikaciju maršruta snabdevanja. Fleksibilnost i bezbednost isporuka su ključni faktori koji doprinose energetskoj bezbednosti“, zaključila je generalna direktorka „Gasprom eksporta“.