Politikolozi ocenjuju da je time „Putinov plan“ u potpunosti ispunjen — sada su stvoreni uslovi za mirno političko i diplomatsko rešavanje sirijske krize.
I nije slučajno što je povlačenje glavnog dela ruskih jedinica počelo danas, 15. marta, na dan kada u Ženevi počinju pregovori između sirijske vlade i opozicije. To je, smatraju stručnjaci, zadatak koji je „Putinov plan“ i predviđao.
„Obećano — ispunjeno“, konstatuju eksperti.
Sirijske snage su, prema proceni stručnjaka, u stanju da se dalje same bore protiv terorista. Oni podsećaju da su sirijska armija i njeni saveznici, Kurdi i iranske formacije, postigli veliki uspeh na frontu — oslobođen je veći deo teritorije na kojima žive mirni žitelji i trenutno ne postoji opasnost od raspada Sirije i pada zvanične vlasti.
Stručnjaci takođe ističu da je Putin pokazao kako bi trebalo voditi doslednu i jasnu politiku u teškim i složenim situacijama, a da bi sve strane u sirijskom pitanju trebalo da „idu putem koji je Rusija zacrtala“.
S druge strane, prema mišljenju eksperata, već sada se može napraviti poređenje između akcija zapadne koalicije i ruskih snaga u borbi protiv DAEŠ-a, a ta poređenja „ne idu u korist Zapadu“. Međutim, i sami zapadnjaci priznaju da su akcije ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga (VKS) bile znatno efektnije i efikasnije.
Da li je Putin zaista otišao iz Sirije
Ruski predsednik se nada da će odluka o povlačenju ruske vojske poslužiti kao dobar signal za sve strane u sukobu i da će doprineti mirnom rešavanju krize. On je ocenio da je efikasan rad ruske vojske „stvorio uslove za početak mirovnog procesa“.
Putin je takođe rekao da će ruska baza u sirijskom Tartusu i aerodrom Hmejmim nastaviti da funkcionišu kao i do sada.
„Naše baze — morska u Tartusu i avijaciona na aerodromu u Hmejmimu funkcionisaće kao i do sada. Oni moraju da budu pouzdano zaštićeni s kopna, s mora i iz vazduha“, rekao je Putin.
Šef Komiteta Saveta Federacije za odbranu i bezbednost RF Viktor Ozerov je rekao da se Rusija povlačeći svoju vojsku (iz Sirije) ne odriče svojih obaveza koje se tiču isporuke naoružanja i vojne tehnike, kao i obučavanja vojnih specijalista. On je takođe rekao da Rusija svojim primerom pokazuje da se kod sirijske vlade, zahvaljujući pomoći ruskih VKS, „pojavila mogućnost da se izbori sa teroristima sopstvenim snagama“.
Ozerov je istakao da Rusija nastavlja da prati situaciju u Siriji i da u svakom trenutku predsednik Rusije može da donese odluku o povećanju ruskih snaga, a da Putinu ne treba saglasnost Saveta Federacije o upotrebi ruskih oružanih snaga u inostranstvu.
Putin je povlačenje ruskih VKS naredio u ponedeljak uveče, na sastanku sa ministrom odbrane Sergejom Šojguom i šefom diplomatije Sergejom Lavrovom. On je naložio Lavrovu da pojača diplomatske napore za rešavanje sirijske krize.
Rezultati ruske operacije
Sumirajući rezultate ruske vazdušne operacije, Šojgu je, tokom sastanka sa Putinom, rekao da je uništeno više od dve hiljade muslimanskih ekstremista sa prostora Rusije, uključujući 17 komandanata terorističkih grupa. Blokiran je glavni put isporuke ugljovodonika u Tursku iz Sirije. Uništeno je 209 objekata za dobijanje nafte, kao i 2.912 cisterni za prevoz nafte.
Sirijska vojska je uz pomoć ruske avijacije oslobodila više od 400 naseljenih mesta, odnosno više od deset hiljada kvadratnih kilometara teritorije.
Teroristi su potisnuti iz Latakije, uspostavljen je saobraćaj sa Alepom, blokirana je Palmira i nastavljaju se borbe za njeno oslobađanje. Očišćen je veći deo provincija Hama i Homs, oslobođena je avio-baza Kvajres, koja je bila pod blokadom tri godine. Uspostavljena je kontrola nad naftnim poljima blizu Palmire.
„Za ovo vreme (od 30. septembra) izvedeno je više od 9.000 letova. Za to vreme u vazdušnim napadima uspeli smo ozbiljno da zaustavimo, a u pojedinim mestima i potpuno prekinemo snabdevanje terorista. Prekinuti su osnovni putevi isporuke nafte u Tursku i osnovni putevi isporuke oružja i municije teroristima“, rekao je Šojgu na sastanku s Putinom.
Podsećanja radi, Moskva je 30. septembra prošle godine saopštila da počinje vojnu operaciju u Siriji. Borbene zadatke ispunjavala je grupacija Vojno-kosmičkih snaga Ruske Federacije koju je činilo više od 50 aviona i helikoptera, uključujući Su-24M, Su-34, Su-25SM, Su-30SM i druge.
Tokom vojne kampanje uništeni su infrastrukturni objekti terorista Islamske države, komandni punktovi, štabovi, komunikacioni čvorovi, objekti za proizvodnju, preradu i prevoz nafte.
U Siriji se nalazi ruska avio-baza u Latakiji i tehnička baza za servisiranje plovila u Tartusu.
Obe baze štiti ruska morska pešadija iz sastava 812. brigade Crnomorske flote. Trenutno je u Siriji oko 600 vojnika i oficira morske pešadije.