Sada Obama o Erdoganu govori kao o gubitniku i autoritativnom rukovodiocu, navodi autor teksta.
List navodi da su prilično nategnuti i odnosi američkog lidera s vlastima u Saudijskoj Arabiji. Obama smatra da je vreme da vlast te zemlje nauči da sa svojim susedima živi u slozi i da pronađe zajednički jezik s Iranom.
„Za preostalih nekoliko meseci gospodin Obama će pokušati da prenese odgovornost za spoljne neuspehe američke politike na saveznike, uključujući one na Bliskom istoku – na Saudijsku Arabiju i na Tursku“, kaže za radio Sputnjik politikolog Nikolaj Šljamin.
Prema njegovim rečima, do kraja Obaminog mandata neophodno je podvući crtu u američkoj spoljnoj politici i opravdati se pred američkom javnošću.
„Iskreno govoreći, politika Obamine administracije nije uvek bila uspešna. I potpuno je tačno da nije postizala one ciljeve o kojima se govorilo u predizbornoj kampanji. Politika na Bliskom istoku je jedan od kamena-temeljaca američke spoljne politike. Novonastala situacija zahteva žrtve“, navodi politikolog.
Prema njegovim rečima, neophodno je američkoj javnosti objasniti uzroke neuspeha: zbog čega je Rusija odjednom počela da igra vodeću ulogu na Bliskom istoku, zbog čega regionalni igrači ne uvažavaju američke snage u regionu.
„Svojim rečima Obama prebacuje odgovornost na saveznike koji i jesu glavni regionalni igrači. Saudijska Arabija će, čini mi se, postati glavni ’dežurni krivac’ u ovoj priči. Reči Obame su, međutim, reči čoveka koji se umorio, koji nije uspeo da ispuni ono što je obećao. On želi sva pitanja da prenese na narednu administraciju“, smatra Šljamin.
Prema njegovom mišljenju saveznici Vašingtona mogli bi da mu odgovore istom merom.
„Ne bih se začudio kada bi u Ankari izjavili da su Sjedinjene Američke Države nepouzdan partner. I, u principu, već ima nagoveštaja za to jer je situacija s Kurdima prilično dvosmislena. Rijad isto tako može da kaže da je Amerika prestala da igra vodeću ulogu u obuzdavanju Irana. Ima mnogo mogućnosti. Moguće je sasvim da se ovaj manevar i izvodi da bi se utvrdilo koje će se snage, koji će se regionalni igrači na Bliskom istoku kako ponašati ukoliko SAD odu odatle. To bi mogla da bude provera ko bi mogao da pređe ’crvenu liniju’ koju su povukli u Vašingtonu“, pretpostavlja Šljamin.