Stalni predstavnik Rusije pri UN Vitalij Čurkin govorio je na sednici Generalne skupštine o pravednom predstavljanju u Savetu bezbednosti. Jedna od ključnih tema bilo je pitanje prava veta koje poseduje pet stalnih članica — Rusija, SAD, Kina, Francuska i Velika Britanija. U organizaciji se dugo vreme razgovara o sastavu SB UN, što vuče za sobom i diskusiju o potrebi za pravom veta.
Moskva insistira na tome da je to pravo važan element mehanizma donošenja kolektivnih odluka. Stalni predstavnik Rusije pri UN je objasnio da upravo mogućnost da jedna država može da blokira neku odluku podstiče učesnike međunarodne zajednice da traže kompromise.
„Pravo veta je kamen temeljac čitave arhitekture UN, a bez njega čitava konstrukcija izgubila stabilnost. Bez prava veta Savet bezbednosti bi mogao da postane organ koji samo štampa odluke, orijentišući se na neospornu ili nametnutu političku liniju u međunarodnim odnosima, političku liniju koja je daleko od toga da nosi u sebi poštovanje zakonskih interesa svih država–članica UN“, naglasio je diplomata.
Čurkin je priznao da se savremeni svet potpuno razlikuje od onog iz 1945. godine kada su Ujedinjene nacije stvorene. Ipak, „on je daleko od harmonije koja je potrebna da SB UN bez prava veta ne izgubi svoju relevantnost“.
Rusija je ubeđena da dogovor stalnih članica SB UN o ključnim pitanjima omogućava realizaciju odluka Saveta.
Diplomata je rekao da pitanje mogućeg ukidanja veta pokreću države koje su se ranije obraćale Moskvi sa molbom da upotrebi veto, polazeći od svojih sopstvenih nacionalnih interesa.