„Ukoliko priliv migranata ne bude zaustavljen u Grčkoj, moramo da ga zaustavimo na području Zapadnog Balkana“, rekao je Sobotka, a preneo AP.
Predsednik češke Vlade smatra da bi EU to trebalo da uradi tek nakon samita lidera Unije narednog meseca, i kaže da hiljadama migranata više neće moći da se dopusti da svakog dana ulaze u EU.
Sobotka je naveo da četiri centralnoevropske države — Češka, Mađarska, Poljska i Slovačka — podržavaju stvaranje nove barijere na granicama Grčke sa Makedonijom i Bugarskom.
Kako navodi AP, taj plan je kontroverzan i Nemačka mu se protivi zato što u suštini eliminiše Grčku iz zone Šengena.
Ipak, Sobotka je kazao da Grčka ne bi ostala sama i primila bi još nedefinisani iznos pomoći od EU.
AFP prenosi da češki premijer očekuje i debatu o tome da li njegova zemlja treba da napusti EU ukoliko Velika Britanija odluči da ode iz Unije. Prema anketi agencije STEM iz oktobra prošle godine, tri četvrtine Čeha je nezadovoljno članstvom u EU, a na referendumu bi 62 odsto glasalo protiv članstva.
Turska treba da zaustavi migrante pre dolaska u Grčku
Nemački ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer vrši pritisak da Turska uzme nazad migrante koji pokušavaju da pređu Egejsko more.
Nemačka i druge zemlje EU smatraju da su diplomatski napori sa Turskom, koja je glavna tranzitna zemlja za migrante, od ključnog značaja za smanjenje priliva izbeglica.
De Mezijer je danas rekao da je obezbeđivanje tursko-grčke granice važno i da uključuje to da se ljudi na granici vrate u Tursku, „a ne da prvo budu primljeni u Grčku“.
On je kazao da će se na tom pristupu insistirati narednih nedelja.
Ukoliko to ne pomogne smanjenju priliva migranata, EU će morati da razmotri druge, „pretežno evropske“ mere, rekao je nemački ministar unutrašnjih poslova.