U filmu, kako kaže Anzur, nema scena nasilja, već je to više psihološka drama, čiji je cilj da prikaže kako ova teroristička organizacija psihološki i ideološki utiče na ljude.
„Iz tog razloga smo poseban akcenat stavili na delove Kurana i citate iz verskih traktata koje verski lideri džihadista koriste kako bi opravdali svoju ideologiju i dali legitimitet svojim potezima“, ističe on.
Prema njegovim rečima, u filmu dve glavne junakinje, nastavnice u školi, pričaju đacima o istim stvarima, ali jedna govori s ljubavlju, dok druga pokušava da zastraši učenike. Na kraju filma komandant jedinice DAEŠ-a uspeva da pobegne sa lažnim pasošem.
Posle premijere mnogi gledaoci su izrazili nezadovoljstvo zbog toga što terorista ipak nije poginuo, ali Anzur kaže da je namerno napravio otvoren kraj filma jer je komandant DAEŠ — kosmopolita — on će napustiti Siriju, otići u neku drugu zemlju i tamo nastaviti da radi ono što je radio.
„Nek gledaoci sami odluče šta će dalje biti sa njim“, navodi on.
DAEŠ je zbog filma već izrekao režiseru smrtnu kaznu, ali uprkos tome Anzur želi da njegovo delo prikažu na teritorijama koje se nalaze pod kontrolom ove terorističke organizacije kako bi film odgledale i pristalice radikalnih islamista.
Govoreći o ovoj terorističkoj organizaciji, Anzur kaže da je njihova ideologija sada itekako prisutna u svakodnevnom životu ogromnog broja stanovnika, kao i da je se ljudi mnogo više plaše nego drugih terorističkih grupa, poput Nusra fronta.
Ko je Nadžet Anzur
Nadžet Anzur je inače sin pionira sirijske kinematografije Ismaila Anzura, koji je početkom 1930-ih snimio prvi sirijski nemi film.
Anzur je na početku snimao reklamne spotove, ali zatim je počeo da se bavi istorijskim serijama i igranim filmovima.
Njegov film „Kralj peska“, posvećen vladajućoj dinastiji u Saudijskoj Arabiji, naišao je na oštru osudu Saudijaca i istovremeno dobio dobre ocene filmskih kritičara.