„Iran pokušava da sa SAD i svetom gradi odnose bolje nego ikad. Međutim, u isto vreme ne želi da moć Amerike i dalje jača. Iran igra partiju šaha sa SAD“, kaže direktor Fondacije za međunarodni dijalog iz Londona.
Neimenovani izvor iz iranske nacionalne naftne kompanije je izjavio da su ugovori o trgovini naftom u evrima nedavno su potpisani sa francuskim „Totalom“, ruskim „Lukoilom“ i španskim „Cepsom“.
Logika koja stoji iza odluke Irana je jednostavna, ako se Teheran udaljava od naftnog dolara, SAD će imati manju kontrolu nad tržištem nafte. U ovom trenutku, američki dolar je valuta za sve multinacionalne robne transakcije, posebno za trgovinu naftom.
„Zapravo, to je jedini razlog zbog kojeg su dolar i američka ekonomija stabilni“, primećuje analitičar.
Međutim, u poslednjih pet godina globalne transakcije u dolarima značajno su smanjene.
„Nekada je bilo 90 odsto, sada je 60 odsto trgovine u dolarima. Glamur i sjaj dolara opadaju“, kaže Razvi za Sputnjik.
On ističe da finansijskoj eliti Zapada treba naftni dolar i da je spremna čak i na vojne kampanje da se zaštiti njegov trenutni status. S druge strane, Teheran je svestan koliko je važna njegova odluka, pa igra oprezno sa SAD.
„Sadam Husein je počeo da prodaje naftu u evrima i znamo šta se desilo u Iraku posle 2001. godine“, kaže Razvi.
Sličnu sudbinu dočekala je Libija, zemlja koja je danas u haosu.
Njen ubijeni vođa Muamer Gadafi bio je čvrst zagovornik uvođenja nove valute, zlatnog dinara, koji bi parirao dolaru i evru. „SAD i njihovi saveznici bombardovali su Libiju i promenili režim u toj zemlji“, podseća analitičar.
Ipak, Razvi je istakao da su male šanse da SAD pokrenu napad na Iran.