On je dodao da hrvatska vojska učestvovanjem u Američko-jadranskoj povelji (A5), u koju je kao posmatrač uključena i Srbija, nastoji da državama jugoistočne Evrope pruži podršku i približi ih standardima u ispunjenju evroatlantskih integracija.
General, koji se upravo vratio iz posete SAD-u, na poslednje reakcije iz Srbije oko moguće nabave „balističkih“ raketa rekao je za „Jutarnji list“ da nijedna država, pa tako ni Srbija, nema razloga da se oseća ugroženom.
„Niko u Hrvatskoj ne gleda na hrvatsku vojsku kao na instituciju koja ima misiju projekcije sile u okruženju. Naše temeljno strateško opredeljenje i naš doktrinarni koncept u svom su temelju usmereni na odbranu domovine i smatram da nijedna država, pa tako ni Srbija, nema razloga da se oseća ugroženom. Hrvatska nijednu državu ne doživljava kao neprijatelja i ne želi da je drugi percipiraju kao pretnju ili neprijatelja. Hrvatska je opredeljena da kroz mehanizme saradnje i kooperativne sigurnosti doprinosii miru i stabilnosti u neposrednom i širem okruženju“, naveo je on.
General Lovrić je naglasio da je mnogo toga hrvatska vojska nabavila kroz programe podrške i donacije Vlade SAD, ali i vojne saradnje sa drugim zemljama.
„Nabavljamo i helikoptere OH-58D ’Kijova varior‘, koje je ponudila SAD kroz program viškova odbrambene opreme i sredstava. Naš stručni tim odabrao je 16 helikoptera OH 58D, koji će s jeseni biti u sastavu naše vojske. Sa američkim partnerima razgovarali smo i o nabavci sistema M-270. Mi sada s raketama RBS-15 možemo ostvariti preciznu vatrenu podršku na udaljenostima do 80 km, ali bi na prethodno navedeni način Oružane snage u svega nekoliko godina napravile generacijski iskorak u području vatrene podrške“ objasnio je Lovrić.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić nedavno je izjavio da će, ako neko u okruženju kupuje rakete, i Srbija morati da pronađe odgovor na to.