„Nažalost, došlo je do pogoršanja odnosa između Rusije i Alijanse, kao i Rusije i EU. To se najslikovitije danas prelama preko crnogorsko-ruskih odnosa“, rekao je Đukanović, prenosi agencija Beta.
On je izrazio uverenje da „neće proći mnogo vremena“ i da će se odnosi Crne Gore i Rusije „vratiti u normalu“.
Đukanović je rekao da Rusija „nije bila presrećna ni zbog formiranja državne zajednice Srbija i Crna Gora, i mogućnosti da dođe do njihovog razdvajanja“.
„Međutim, Moskva je principijelno pristupila tom pitanju, izražavajući spremnost da prizna demokratsku volju građana. Tako je i bilo. Mi svakako ne zaboravljamo veoma pozitivnu ulogu Rusije u tom procesu i činjenicu da je bila među prvim zemljama koje su priznale obnovljenu crnogorsku nezavisnost 2006. godine. Ne vidim nijedan ozbiljan razlog da tako ne bude i u ovom slučaju“, rekao je crnogorski premijer.
Đukanović je negirao da je članstvo Crne Gore u NATO korak protiv Rusije. Naveo je da članstvo u NATO nije usmereno „ni protiv koga, dakle, ni protiv Rusije“, a da Podgorica nema nijedan razlog da ne sačuva istorijski bliske odnose s Moskvom.
„Pravo pitanje nije zašto Crna Gora ide u NATO, već zašto bi to uopšte smetalo Rusiji, ili bilo kome sutra kad Crna Gora bude u NATO-u? I zašto bi bilo kojoj drugoj zemlji, a posebno istorijski gledano prijateljskoj, smetala naša ambicija da slobodno izaberemo put u budućnost?“, rekao je Đukanović.
Želimo ruske turiste u što većem broju
Na pitanje da li će se promeniti uslovi za ruske turiste kojih u Crnoj Gori godišnje ima po nekoliko stotina hiljada, Đukanović je odgovorio da je cilj da ruskih turista bude što više i upitao da li ruskim turistima smeta da odlaze u zemlje članice NATO-a, kao što su Španija, Italija, Francuska ili Grčka i Albanija.
Na konstataciju da se Crna Gora ipak priključila sankcijama EU protiv Rusije, crnogorski premijer je odgovorio da se Crna Gora opredelila da poštuje principe i pravila EU i NATO.
„Svi su izgleda zaboravili, pa i u Rusiji, da je na isti način Rusija postupila prema Srbiji i Crnoj Gori koje su devedesetih godina činile Saveznu Republiku Jugoslaviju. Niko Rusiji nije zamerio ni to što kao stalna članica Saveta bezbednosti nije iskoristila veto, i sprečila sankcije UN. To nije pokvarilo naše odnose, pa ne verujem ni da će ova obrnuta situacija sada odrediti budućnost naših odnosa", rekao je Đukanović.
Đukanović je istakao i da će sledeći redovni izbori „biti prava provera odnosa građana prema članstvu u Alijansi", i da za odluku o članstvu u NATO nije potreban referendum.
„Parlament ima mandat da o tome odluči. To je i praksa u Alijansi. Tokom više od sedam decenija postojanja NATO, samo su tri zemlje članice održale referendum", naveo je Đukanović. „Da je proces učlanjenja Crne Gore u NATO počeo pre nekoliko godina, siguran sam da ne bismo imali reakcije iz Moskve kakve imamo danas", rekao je Milo Đukanović za Komersant.