Fiskalni deficit Srbije u idućoj godini treba da iznosi 121,8 milijardi dinara, budući da su prema Zakonu o budžetu za 2016. godinu planirani prihodi u visini od 997,4 milijarde i rashodi od 1.119 milijardi.
Za ovu godinu bio je planiran deficit od 191,3 milijarde dinara, ali će prema projekciji Ministarstva finansija on do kraja ove godine iznositi oko 100 milijardi dinara, uključujući stare dugove za gas, vojne penzije i subvencije u poljoprivredi.
Za plate zaposlenih će sledeće godine iz budžeta biti izdvojeno 184,28 milijardi dinara, što je više od ovogodišnjeg plana koji je iznosio 179,55 milijardi.
U državnoj kasi su planirana i sredstva po osnovu državnih garancija za kredite EPS–a, EMS–a i „Srbijagasa“ u iznosu od 44,1 milijarda dinara, odnosno oko 360 miliona evra.
Time su izdaci za garancije na kredite javnih preduzeća prepolovljene u odnosu na ovogodišnji Zakonu o budžetu, kada je po toj stavci planirano 81,72 milijarde dinara, odnosno oko 681 milion evra.
U odnosu na ovu godinu, plan za 2016. godinu nije predvideo izdatke za garancije kredita za „Železnice Srbije“ i rudnik „Resavicu“.
Na ime subvencija za 2016. planirano je 85,96 milijardi dinara, dok je u planu za ovu godinu ta stavka iznosila 80,55 milijardi.
Usvojeni budžet, kao i budžet za 2015. godinu, dobili su podršku MMF–a i predstavljaju ključni deo Programa koji istovremeno rešava problem deficita, ali i strukturne probleme koji taj deficit uzrokuju.
Usvojen Zakon o budžetu za 2016. godinu trebalo bi, prema planu, ubrzo da se nađe pred Bordom direktora MMF–a, od kojeg se očekuje da pre Božića po gregorijanskom kalendaru, 25. decembra, potvrdi Srbiji pozitivnu ocenu treće revizije zaključenog aranžmana.
Sa budžetom za narednu godinu usvojene su i izmene finansijskih planova Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, Nacionalne službe za zapošljavanje i Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika za 2015. godinu i finansijske planove tih organa za sledeću godinu.