„Ono što je najvažnije, a o čemu sve vreme govorimo, jeste da ne treba samo govoriti, nego ispunjavati odluke koje su usvojene u Beču“, naveo je Čurkin, podsetivši da su se na pregovorima u Beču strane dogovorile da usaglase spisak terorističkih organizacija i spisak sirijske opozicije koja će voditi pregovore.
Čurkin je naveo da Rusija i druge zemlje, pre svega Saudijska Arabija, imaju „određene probleme“ u vezi sa sastavom opozicije.
„Neke organizacije (pozvane na sastanak sirijske opozicije u Rijadu ranije ove nedelje), kako mi smatramo, bliske su terorizmu. Potrebno je sve to razjasniti“, rekao je Čurkin i naglasio da je za to ostalo „veoma malo vremena“.
Stalni predstavnik Rusije u UN nije isključio mogućnost održavanja sastanka u Njujorku.
„Ne isključujemo mogućnost da 18. decembra bude održan susret ’Bečke grupe 3‘ i Saveta bezbednosti. Mi principijelno od toga ne odustajemo, ali govorimo da je potrebno omogućiti realan rad, a ne prosto da se sa jednog razgovora prelazi na drugi“, naglasio je Čurkin.
Prema njegovim rečima, ključnu ulogu u sastavljanju spiska sirijske opozicije treba da ima specijalni predstavnik UN za Siriju Stafan de Mistura. Nedavni sastanak sirijske opozicije u Saudijskoj Arabiji nije poslednja instanca u vezi sa ovim pitanjem, rekao je Čurkin.
SAD planiraju da predlože da bude usvojena rezolucija Saveta bezbednosti UN kao podrška pregovorima o Siriji u bečkom formatu nakon susreta u Njujorku, rekao je Čurkin.
„Državni sekretar SAD Džon Keri ima drugu ambicioznu ideju da se istog dana, 18. decembra, održi zasedanje Saveta bezbednosti UN na kojem bi bila usvojena kratka rezolucija podrške naporima Bečke grupe“, rekao je Čurkin.
On je, međutim, ocenio da realizovanje ove inicijative Vašingtona otežavaju uski vremenski okviri.
„Ostalo je svega nekoliko dana, to je veoma ambiciozan zadatak“, naglasio je Čurkin.
Učesnici međunarodnog sastanka o Siriji, koji je održan u Beču 14. novembra, odlučili su da pregovori treba da budu nastavljeni pre 1. januara sledeće godine. Tokom šest meseci vlast i opozicija Sirije treba da se dogovore o formiranju vlade nacionalnog jedinstva, a tokom godinu i po dana u toj državi treba da budu održani izbori na osnovu novog ustava.
Specijalni izaslanik UN za Siriju Stafan de Mistura izjavio je u Beču da će učesnici bečkog susreta pomoći sirijskoj opoziciji da formira delegaciju za pregovore sa sirijskim vlastima.