Goraždevac je u strahu. Zapaljen auto, nekoliko kuća izrešetano, a spomenik žrtvama NATO bombardovanja zapaljen. Ovo je bilans, prema rečima meštana, skoro jednosatnog pira zasad još nepoznatih počinilaca koji su pred zoru upali u ovo mesto na Kosovu i Metohiji, u kome živi oko 1.000 Srba.
Saša Petrović, čija je kuća bila noćas pod rafaljnom paljbom dok je u njoj spavala njegova sedmogodišnja kćerka, za Sputnjik kaže da je brzo shvatio o čemu se radi pošto ih je iz sna prenula pojedinačna, pa potom rafalna paljba. Jedan metaka probio je ulazna vrata njihove kuće i završio u kupatilu.
„Probudili su nas pucnji. U sekundi sam pomislio kako mi je sve to već poznato. Mada nisam verovao da će sve to tako žestoko da izgleda. Pretpostavio sam da se radi o nekoj provokaciji, jer se nešto slično desilo i jula ove godine, kada je komšiji zapaljen auto sa beogradskim tablicama. Šest ili sedam metaka završilo je u krovu i zidovima“, kaže on, još uvek pod utiskom svega što se dogodilo.
Petrović dodaje da više nije siguran šta da radi — da li da ostane ili da ode. Sa suprugom je, kaže, o ovom drugom već razgovarao posle noćašnjeg napada.
„Ovo je klasičan vid zastrašivanja grupe ljudi, jer mi sa komšijama Albancima imamo solidne odnose, ali očito da ima ljudi koji ne žele srpsku zajednicu na ovim prostorima. Ovo se dešava po ko zna koji put. Ozbiljno se pitamo da li da odemo ili ne, jer ne vidim rešenje. Ovde nema rešenja. Sistema i mehanizma zaštite nema. Lideri albanske zajednice retko osude ovakve događaje, što ekstremistima daje podstrek da ovo rade“, objašnjava on.
Petrović najviše osuđuje međunarodnu zajednicu koja je izvršila transfer na lokalne institucije koje su neprofesionalne.
U poslednjih nekoliko nedelja bilo je više sporadičnih napada na Srbe ili njihovu imovinu na Kosovu. Dalibor Jevtić, ministar za povratak u Vladi Kosova, kaže da je o ovom incidentu obavestio nadležne u Prištini, i da očekuje odgovore, pre svega od policije.
„Očigledno je da namera onoga ko je noćas ovo uradio u Goraždevcu nije bila samo da zaplaši, već i da neko bude ubijen. Vrlo me brine što niko u albanskoj javnosti i medijima ne govori o ovom i drugima napadima na Srbe“, navodi Jevtić za Sputnjik.
Ćutanje nije dobro, dodaje on, uz konstataciju da se sve ovo dešava kao posledica onoga što radi albanska opozicija na Kosovu.
„Stvara se atmosfera upiranja prsta na jedan narod, gde se Srbima stavlja meta na čelo, gde se Srbi za sve okrivljuju. Sve ovo što radi opozicija nas prosto vraća unazad i stvara atmosferu nasilja i nesigurnosti. Najvažnije je da se na vreme spreči mogućnost ponavljanja marta 2004. i pogroma nad Srbima koji se tada desio“, smatra on.
Predsednik privremenog veća Opštine Peć i odbornik u ovoj opštini Miloš Dimitrijević očekuje da počinioci budu uhvaćeni.
„Građani su uznemireni, posebno što ovde ima dosta dece, i ako neko puca na kuću u kojoj ima dece, šta tu decu čeka u budućnosti i kakva im je perspektiva u situaciji gde se vrši stalni pritisak na srpski živalj na Kosovu i Metohiji“, pita se on u izjavi za Sputnjik.
Darko Dimitrijević, takođe meštanin Goraždevca, ali i član koordinacionog tima za formiranje Zajednice srpskih opština pri kabinetu kosovske predsednice Atifete Jahjage, naglašava da je vrlo neobično da usred Goraždevca postoji policijska stanica sa 18 policajaca, a da niko ništa nije preduzeo.
„Ovaj incident govori da je bezbednost krhka. Policija spava kad se ovako nešto dešava. Niko od njih nije ništa čuo. Nema policijskog službenika u istražnoj ili regionalnoj policiji koji je Srbin. Nema volje kosovske vlasti koji želi da reši ovaj problem“, ubeđen je on.
U Goraždevcu je zasad mirno, policija je završila uviđaj, a građani koji su noćas bili meta napada dali su izjave kosovskoj policiji. Niko od Srba ne veruje da će se ovaj slučaj rešiti.