„Neprijateljstvo ukrajinskih oligarha moglo bi da dovede do jedne od najskupljih sudskih parnica u istoriji engleskog prava“, navodi britanski „Telegraf“, dodajući da Pinčuk na sudu zahteva čak dve milijarde dolara.
Suđenje bi trebalo da počne već u januaru 2016. godine, a vezano je za „nezakonito prisvajanje Krivoroškog rudarskog kombinata 2004. godine“. Osim toga, tužilaštvo tvrdi da je Kolomojski umešan u seriju ubistava i napada, vezanih za sklapanje jednog posla.
Kako navodi britanski list, oligarh je više puta pretio advokatima i drugoj strani u tom poslu, a takođe je pokušao da podmiti jednog od tužilaca, kako istraga protiv njega bila zatvorena.
Kolomojski, međutim, svoju krivicu u potpunosti negira.
Advokati Pinčuka najavili su da će sudu dostaviti dokaze o „ekstremno vulgarnim i ozbiljnim pretnjama“ Kolomojskog, kao i dokaze o fizičkom napadu na ukrajinskog advokata Sergeja Karpenka, koji će biti jedan od svedoka u ovom slučaju.
Karpenko je rekao da mu je Kolomojski pretio još 2003. godine, da je četiri dana nakon tog susreta žestoko pretučen njegov pomoćnik, a da je mesec dana kasnije i sam bio žrtva napada. Karpenko je pretučen gvozdenom šipkom.
Advokati Pinčuka tvrde da su napadači bili povezani sa šefom ličnog obezbeđenja Kolomojskog — Sergejem Nikitinim i sa drugim optuženim — ukrajinskim biznismenom Genadijem Bogoljubovim.
S druge strane, advokati Pinčuka tvrde da imaju u svom posedu snimak razgovora u kojem ukrajinski tužilac priznaje da mu je Kolomojski ponudio novac u zamenu za zatvaranje istrage zbog navodne umešanosti u seriju ubistava i navode da taj novac na kraju nije isplaćen.
„U avgustu 2003. godine Nikitin je nađen mrtav, a na telu je imao desetak uboda nožem“, navodi „Telegraf“.
Ovo, međutim, nije prvi put da Kolomojskog optužuju za ubistvo. Protiv ovog ukrajinskog oligarha u Rusiji je otvoren krivični postupak zbog „primene zabranjenih sredstava i metoda u vođenju rata“, ubistva i genocida.
Kolomojski se „proslavio“ kao osnivač i finansijer bataljona za specijalne namene „Azov“, „Dnjepar 1“ i još nekih, koje su ratovale na jugoistoku Ukrajine.
„Istražni Komitet Ruske Federacije je prikupio dovoljno dokaza o tome da je Kolomojski učestvovao u organizaciji zločina kao što su ubistva, primena zabranjenih sredstava i metoda za vođenje rata, sprečavanje novinara da obavljaju svoju profesionalnu dužnost i kidnapovanje ljudi. Sam Kolomojski možda lično nije ubijao mirne građane Donbasa i ruske novinare. Međutim, ruke su mu već odavno do lakata u krvi. I za sve to će morati da odgovara u potpunosti“, izjavio je lani zvanični predstavnik Istražnog komiteta Rusije Vladimir Markin.