Ova kompanija inače radi na ruskom arktičkom poluostrvu Jamal, koje je poznato po velikim nalazištima energenata. Trenutno Jamal privlači sve više investicija. Na severoistoku poluostrva nadomak naselja Sabeta gradi se najveći industrijski i transportni čvor u regionu.
Sabeta se nalazi na teritoriji Južnotambejskog gasnog nalazišta. U okviru ovog naselja već rade fabrika u kojoj se prirodni gas pretvara u tečno agregatno stanje i skladište „plavog goriva“. Interesantno je da je pre samo deset godina u ovom naselju živelo svega deset ljudi. Sada se grade stambeni objekti za 20 hiljada radnika.
Osim toga, izgrađena je luka, koja je postala najveća kapija Severnog morskog puta, glavnog pomorskog puta Rusije na Arktiku. Tačnije, ne samo Rusije, jer bi roba odavde mogla da bude isporučena u Kinu, Evropu, kao i SAD.
Jurij Rikov iz moskovskog Instituta za energetiku i finansije kaže da se zalihe Jamala procenjuju na nekoliko milijardi tona nafte i desetine biliona kubika gasa. To poluostrvo bi moglo da postane pravo rusko uporište na Arktiku, ali još uvek postoji problem infrastrukture, jer su klimatski uslovi na Jamalu veoma surovi. Inače u Jamalo-Neneckoj autonomnoj pokrajini, čiji je Jamal deo, živi oko pola miliona stanovnika, dok je njena površina 769 hiljada kvadratnih metara.
Ulaganja u razvoj ovog dela poluostrva će u budućnosti šest puta povećati promet robe preko Severnog puta, kaže Rikov i dodaje da bi taj Severni put mogao da postane svojevrsni konkurent, a možda i još jedna ruta u okviru globalnog kineskog projekta Put svile. Upravo zato Peking ima veliko interesovanje za projekte na ovom poluostrvu.
Analitičar smatra da bi do 2020. godine trebalo očekivati velike promene na tržištu tečnog prirodnog gasa, pa bi kompanija „Jamal-SPG“ mogla u velikom obimu da isporučuje energente u zemlje Pacifičkog prstena, a eventualno i u Evropu, zbog povoljnog položaja luke Sabeta.