U članku objavljenom u časopisu „Nešenel interest“, Goldštajn je naveo da su tokom poslednjih nekoliko godina analitičari skeptični prema mogućnosti stvaranja čvrstih odnosa Rusije i Kine, ali da je danas, ipak, neophodno preispitati takav pristup.
On tvrdi da otkad je počelo zbližavanje pozicija Rusije i Kine, njihovi odnosi se učvršćuju i mogu da se pretvore u „evroazijskog kolosa“, na šta odavno upozoravaju „gurui geopolitike“.
„Znaci rastućeg partnerstva Rusije i Kine prilično se dobro vide“, uveren je Goldštajn koji podseća na uzajamne posete predsednika dveju zemalja na paradama pobede, što naglašava „zajedničku istoriju stradanja i katastrofalnih gubitaka u ogromnom požaru Drugog svetskog rata“.
Pored toga, piše profesor, zapadni saveznici usled ukrajinske krize počinju da strahuju da će odnosi Moskve i Pekinga pre ili kasnije prerasti u pravi vojno-politički savez.
„Posmatrajući strategiju Putina u Siriji, mnoge kineske diplomate pridržavaju se klasične kineske strategije ’Nalaziti se na vrhu planine i posmatrati kako se bore tigrovi‘. Ipak, zapadni analitičari previše su skeptični u vezi s razvijanjem rusko-kineskih odnosa. Istorija pokazuje mnoštvo primera veoma visokog nivoa saradnje Moskve i Pekinga“, navodi autor i zaključuje da to što Zapad i dalje razvija strateški odgovor na ukrajinsku krizu može da bude sasvim dovoljno da pojača geopolitički značaj evroazijske protivteže.