Analitičar ukazuje na propast spoljne politike Vašingtona u ispunjavanju ciljeva nacionalne strategije bezbednosti tokom poslednjih decenija i dodaje da ta politika u ovom trenutku radi protiv američkih interesa.
Prema rečima Dejvisa, uoči 11. septembra 2001. godine američka vojska je bila uvučena u ratove izvan zemlje, ekonomija SAD je bila u usponu, a Al Kaida je bila malobrojna. Posle toga stotine hiljada američkih vojnika uključilo se u ratove širom sveta, teroristička pretnja je višestruko porasla, a višak u budžetu pretvorio se u manjak, koji bi, prema procenama, u 2016. godini mogao da bude 474 milijarde dolara.
Do invazije na Avganistan talibani nisu predstavljali pretnju za SAD, kao ni režim Sadama Huseina u Iraku, piše komentator „Nešenel interesta“.
Prema njegovim rečima, danas kada je Amerika potrošila milijarde dolara na vojne kampanje u ovim zemljama i izgubila u tim sukobima hiljade građana, ona je stvorila hranljivo tle za regionalni i globalni terorizam. U drugim delovima planete vazdušni napadi američke armije stvorili su više neprijatelja nego što su ih uništili.
Američki lideri i vojni eksperti zaboravili su da primenjuju bilo kakve druge metode rešavanja problema osim vojnih i nastavljaju da preduzimaju kontraproduktivne akcije koje nanose štetu samim Sjedinjenim Američkim Državama, uveren je autor.
Usled ovih akcija, u složenoj međunarodnoj situaciji Sjedinjene Američke Države su krajnje ranjive, zaključuje Dejvis.