Američki „Vašington post“ piše o tome da je ovaj incident „najveća eskalacija u sirijskom sukobu“ i da može dodatno da zakomplikuje odnose Rusije i Zapada.
„Pad lovca usmerava pažnju na scenario kojeg su se Pentagon i njegovi partneri plašili proteklih meseci: potencijalni sukob, usled ukrštenih vazdušnih kampanja na nebu iznad Sirije — s Rusijom koja podržava vladu sirijskog predsednika Bašara el Asada i koalicijom predvođenom SAD koja se bori protiv Islamske države“, piše u tekstu.
„Vašington post“ naglašava da sirijska kriza sukob Rusije i NATO-a približava usijanju koje odnosi nisu dostizali ni u vreme Hladnog rata, čak ni u vezi sa sukobom u Ukrajini.
„Njujork tajms“ piše da su „kiseli odnosi“ Moskve i Ankare dostigli maksimum napetosti, ali turski eksperti koji su razgovarali s redakcijom lista naglašavaju da Turska ne bi nikakva dejstva preduzimala bez podrške Vašingtona, a da SAD u ovom trenutku ne teže eskalaciji konflikta s Rusijom.
„Očekujem da će obe strane suspregnuti krizu, iako je predsednik Putin imao niz oštrih izjava, a Ankara saziva NATO i UN po hitnom postupku. Turska ne bi ulazila u sukob s Rusijom bez podrške Vašingtona. I potpuno je jasno da SAD ne žele da povećavaju napetost u odnosima s Rusijom“, rekla je u razgovoru s novinarima turska analitičarka Verda Ozer.
Britanski „Gardijan“ u incidentu vidi verovatnoću širih posledica, pre svega „rizik od sukobljavanja raznih međunarodnih armija koje učestvuju u operacijama u Siriji“.