Predsednik Rusije Vladimir Putin je na samitu G20 u Antaliji pozvao da se hitno prekine trgovina naftom kojom se finansira ratovanje Islamske države. Putin je rekao da novac dolazi iz 40 zemalja, među kojima su i članice G20.
Svet je nedugo potom obišao snimak uništenja nepregledne, kilometarske kolone kamiona, cisterni sa naftom koje pripadaju teroristima u oblastima pod kontrolom Islamske države u Siriji. Bombarderi su gađali i objekte za preradu i naftne rezervoare Islamske države.
I posle Putinovog poziva i snimka „naftovoda na točkovima“, o javnoj tajni da se teroristi finansiraju ilegalnom prodajom nafte svet i dalje ćuti.
„Zvuči pomalo smešno, ali ljudi u Srbiji su to mogli da vide u turskim sapunicama. Ceo zaplet se pravi oko toga da u Tursku idu ti kanali prodaje nafte na crno“, kaže za Sputnjik urednica portala „Balkan magazin“ Jelica Putniković.
Ona objašnjava da je to, osim za prodavce, veoma unosan biznis i za one koji naftu kupuju na crnom tržištu, koji plaćaju u kešu ljudima koji, nažalost, finansiraju ratovanje.
„Dobro je da je skrenuta pažnja na ovaj problem, ali mislim da će pojedine zemlje teško moći da svoje bogataše, biznismene, koji tako zarađuju ekstra profit, nateraju da uđu u legalne tokove trgovine naftom i da im zabrane da se i dalje bave time“, kaže Putnikovićeva.
Ona veruje da će, ako počne praćenje i sprečavanje sivih tokova novca, oni koji se bogate na poslu sa naftom jednostavno biti sprečeni da se time bave. Ili će se protok nafte makar smanjiti, jer šverc se, kaže, sigurno ne može potpuno suzbiti.
Gde završava „nafta iz turskih serija“? Turska je veliki potrošač, ali je gotovo sigurno da se nafta transportuje u tankere ili čak naftovode i tako putuje dalje, u druge zemlje.
„Sigurna sam da turska država nije organizovala taj šverc, ali i da ona sama ne može da ga zaustavi. Međutim, i njoj odgovara profit — sirovina koja dođe crnim kanalima znatno je jeftinija od legalno uvezene. Ako se nafta pretvori u derivate, profit je zagarantovan. Ako ekonomski ojačaju građani koji se time bave, i sama Turska dobija“, objašnjava Putnikovićeva, koja je stručnjak za energetiku.
Putnikovićeva se nada da će odluku Rusije da se obračuna sa dilerima nafte koji finansiraju ubijanje pratiti druge zemlje, tako što će se obračunati sa kupcima i preprodavcima.
Naučni saradnik Instituta za svetsku ekonomiju i međunarodne odnose Ruske akademije nauka Viktor Nadein Rajevski, za Sputnjik kaže da, prema nekim podacima, ID na prodaji nafte zarađuje od 2 do 3 miliona dolara dnevno.
„Ova šema je odavno poznata, irački Kurdi su prodavali naftu na isti način. Ali militanti ID su potisnuli Kurde i druge ’trgovce‘ sa nalazišta. Trenutno ova šema obezbeđuje nepresušne izvore finansiranja za teroriste. Ukoliko je svetska zajednica odlučila da se ozbiljno bori protiv terorizma, trebalo bi da što pre uništi taj izvor finansiranja“, ističe Nadein Rajevski.
Stručnjak za terorizam Loreta Napoleoni kaže da ruska intervencija u Siriji usporava proizvodnju i ilegalnu trgovinu naftom, kojom se bavi ID. Rusija nije potpuno zaustavila taj proces, ali ipak delimično onemogućava proizvodnju, što je veoma dobro, ističe ona.
„Nafta jeste važan izvor prihoda za ID, ali ne i osnovni. Glavni izvor je oporezivanje teritorija na kojima živi oko 8 miliona ljudi. Ko god kontroliše nalazišta nafte i njeno švercovanje, on plaća mito ’vladi‘ ID. Drugi izvor finansiranja Islamske države je šverc robe i migranata“, kaže Napoleonijeva za Sptunjik.
Za svega nekoliko dana, ruska avijacija je uništila i oko pet stotina tankera u kojima je nafta nelegalno iz Sirije prevožena u Irak, radi prerade.
Bombardovanje je umanjilo mogućnost ID da nelegalno izvozi energente, ali do prekida finansiranja može da dođe samo ako pojedinci, ili zemlje, poslušaju ruskog predsednika i prestanu da nelegalno kupuju naftu. Očigledno samo tako može da prestane i ubijanje nevinih ljudi.