Rusija je na samitu G20 navela primere koji pokazuju da fizička lica iz 40 zemalja, uključujući „dvadesetoricu“, finansira teroriste, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin na konferenciji za novinare nakon ovog međunarodnog skupa koji je održan u turskom gradu Antalija.
„Ova tema (borba protiv terorizma) bila je jedna od ključnih. Borba protiv terorizma, posebno posle tragičnih događaja s otimanjem talaca i pogibijom ljudi u Parizu, ali naravno, svi razumemo i o tome smo govorili, da treba preseći puteve finansiranja terorističke delatnosti“, rekao je Putin.
„Naveo sam primere koji su u vezi s našim podacima o tome da fizička lica finansiraju razne odrede Islamske države u raznim zemljama. Finansiranje, kako smo ustanovili, ide iz 40 zemalja, uključujući neke zemlje ’dvadesetorice’“, saopštio je ruski lider.
On je, takođe, naveo da je na samitu „dvadesetorice“ u Antaliji Rusija prikazala snimke iz kosmosa koji pokazuju kolike su razmere trgovine naftom s Islamskom državom.
„Pokazao sam našim kolegama naše snimke iz kosmosa, iz aviona, na kojima se jasno vidi kakve razmere dobija ova nezakonita trgovina naftom i naftnim prerađevinama – kolone automobila protežu se na deset kilometara, tako da se s visine od četiri do pet hiljada metara oni gube s horizonta“, rekao je Putin na konferenciji za novinare nakon samita G20.
„To izgleda kao sistem za transport nafte. S kolegama smo o ovom pitanju, naravno, razgovarali, nadam se da ćemo nastaviti taj rad koji je, po mom mišljenju, izuzetno važan za borbu protiv terorizma“, dodao je ruski predsednik.
On je naglasio da se svet suočava s novim izazovima koje je teško rešavati samostalno, o kome god da je reč.
Sirijska opozicija za saradnju s Rusijom
Rusija je uspostavila kontakt s delom naoružane sirijske opozicije koja je spremna da počne antiterorističke akcije protiv Islamske države, uz uslov da ima podršku iz vazduha, rekao je Putin.
„Plaše se da nam odaju teritorije koje ne treba da gađamo plašeći se da ćemo upravo njih napadati, da ćemo sve obmanuti. Očigledno je da o nama kreiraju mišljenje polazeći od sopstvenih predstava o vrlini. Ali ja mogu da potvrdim da smo sada, kako se kaže na bojnom polju, uspostavili kontakt s delom, ne sa svima, takozvane nepomirljive, čak naoružane sirijske opozicije, koja nas je sama molila da ne gađamo one položaje koje oni kontrolišu“, rekao je Putin i dodao da se Rusija drži tog dogovora.
„I ne samo to, upravo taj deo naoružane sirijske opozicije smatra da je moguće da počnu aktivna borbena dejstva protiv terorističkih organizacija, pre svega protiv Islamske države, u slučaju da ih podržimo iz vazduha, i mi smo spremni da im pružimo tu podršku“, naglasio je predsednik. On je dodao da će se, ako se to dogodi, armija Bašara el Asada s jedne strane i opozicione snage s druge strane boriti protiv zajedničkog neprijatelja.
„Čini mi se da to može da postane odlična osnova za kasniji rad i na platformi političkog rešavanja krize“, rekao je Putin.
Rusija spremna za dijalog sa Zapadom
Ruski predsednik je, takođe, rekao da je Rusija uvek spremna za dijalog sa zapadnim partnerima i da će, ako oni smatraju da je došlo vreme da menjaju odnose, Moskva to pozdraviti.
„Čini mi se da zaista, na ekspertskom nivou, na nivou razmatranja problema u svakom slučaju, postoji očigledna zainteresovanost da se obnovi rad u mnogim pravcima, uključujući i ekonomiju, i politiku, i bezbednost“, naveo je Putin.
On je dodao da kritike povodom delovanja ruske avijacije u Siriji na samitu G20 praktično nije bilo.
„Sve u svemu, ta kritika gotovo da se nije mogla čuti, a i teško nas je kritikovati. Kada nam govore da ne napadamo gde treba, mi odgovaramo: dajte ciljeve. Ne daju nam ih. Ne udaramo gde treba? Recite gde treba. Takođe ne daju. Kako onda da nas kritikuju“, zapitao se Putin. Prema njegovim rečima, Rusiji je u borbi protiv Islamske države potrebna podrška evropskih zemalja, SAD, Saudijske Arabije, Irana, Turske, kako bi ona bila uspešno okončana.
Putin je dodao da su o tome veoma detaljno razgovarali lideri „dvadesetorice“. Putin je, takođe, rekao da Rusija i Turska mogu da pronađu zajedničke tačke u vezi sa Sirijom. Prema njegovim rečima, turski predsednik Redžep Tajip Erdogan govorio je o neophodnosti da se problem reši političkim putem.
„Nikakve probleme nisam primetio, čak naprotiv, možemo da konstatujemo izvesno zbližavanje naših stavova. Predsednik Turske je čovek direktan, otvoren i veoma jednostavan, ali veoma iskusan i očigledno teži pronalaženju rešenja, zbog toga sam s njim juče veoma dugo razgovarao i o bilateralnim odnosima i o rešavanju sirijske krize. Čini mi se da možemo da nađemo zajedničke tačke koje će nam omogućiti da postignemo uspeh“, rekao je Putin.