Oni zato prete da će potčiniti Liban, Jordan, Severnu Afriku. Džihadisti ID gledaju ka Egiptu i Izraelu, Avganistanu i Pakistanu, Iranu i Kavkazu, stvarajući tamo svoje provincije — emirate. Šefovi ovih grupa imaju velike finansijske mogućnosti. Koji su izvori tih finansijskih sredstava?
Opasnost koju predstavlja teroristička formacija koja je sama sebi nadenula ime Islamska država, sastoji se u ideologiji baziranoj na mržnji prema svemu ljudskom i praktikovanju terorističkih metoda, ali i u tome da je liderima ove formacije pošlo za rukom da stvore nešto poput kvazidržave, sa svim uobičajenim atributima, uključujući i ekonomsku i finansijsku delatnost.
Prema podacima stručnjaka, sredinom 2015. godine Islamska država je kontrolisala aktive u visini od preko 2 biliona dolara, a tekući godišnji obrt iznosi 2,9 milijardi dolara. Početkom ove godine čelnici ID su utvrdili budžet od 2 milijarde dolara, a očekuju i suficit od 250 miliona dolara.
Odakle ove ogromne sume toj kvazidržavi? Trebalo bi reći da su terorističke islamske grupe koje čine ID već operisale veoma značajnim sumama. Prvobitni kapital su lideri ID dobili otimajući banke, naftne i gasne objekte, preduzeća za dobijanje i preradu fosfata, proizvodnju cementa, kao i fosforne kiseline. Uz to, za razliku od mnogih akcija Islamske države koje su bile snimljene i prikazane širokoj javnosti, a tokom kojih su na monstruozne načine teroristi ubijali ljude i uništavali različite materijalne vrednosti, sve što je povezano sa izvorištima prirodnih bogatstava, sredstva za eksploataciju i transport nije uništeno. Radno stanje ekonomske infrastrukture, kao i radna mesta radnika, ostaju netaknuti.
Drugi važan izvor prihoda za ID je prodaja žita. Prema podacima UN, iračke provincije Ninevija i Salah ad Din, koje se nalaze pod kontrolom ID, najplodnije su u čitavoj zemlji. Na njih otpada 30 odsto ukupne proizvodnje pšenice u zemlji, kao i 40 odsto ukupne proizvodnje ječma. U ovim oblastima pod kontrolom ID nalaze se i državna skladišta pšenice, gde se čuva oko milion tona. U Siriji militanti ID takođe drže pod kontrolom državna skladišta pšenice.
Ilegalna preprodaja svih količina koje su proizvela preduzeća trenutno pod kontrolom militanata — a tu se misli i na naftu, gas, žitarice — vrši se po ceni značajno nižoj od tržišne, što omogućava ID da zadrži po nekoliko desetina milijardi dolara godišnje.
Ovde bi morao da bude pomenut i porez. Naime, oporezivanje fizičkih i pravnih lica na ovim teritorijama donosi takođe značajne prihode ID. Oporezuju se sve telekomunikacione kompanije, sve bankarske usluge, socijalna davanja, plate zaposlenima, ali i trgovina ukradenim arheološkim predmetima. Ovde bi trebalo pomenuti i putarine, carine koje plaća svaki teretni kamion koji prelazi granicu Iraka sa Jordanom i Sirijom, kao i porez koji se plaća u ime zaštite nemuslimanskih opština. Svi ovi nameti donose terorističkoj organizaciji ID oko 360 miliona dolara godišnje.
Zajednička ilegalna delatnost sa drugim međunarodnim kriminalnim grupama takođe donosi novac. To je upravo gorepomenuta nezakonita trgovina različitim predmetima kulturnog nasleđa, ali i trgovina ljudima. Među kidnapovanima bili su poslovni ljudi, regionalni političari, sveštenici, kao i građani stranih država. U poslednje vreme posebno rado trguju hrišćanskom decom, ali i omladinom drugih nemuslimanskih verskih zajednica. Prema različitim procenama, približno 10 miliona dolara mesečno sliva se u kasu ID na taj način.
Različite „humanitarne“ islamske organizacije, razbacane po čitavom svetu, a posebno one koje simpatišu ID, sponzorišu ovu terorističku organizaciju. Osim toga, rado svoje priloge daju i arapski milijarderi koji se slažu sa doktrinom ID.
Iz svega rečenog može se zaključiti da se protiv ove globalne opasnosti mora boriti prvenstveno rušenjem finansijskog sistema ID, uništavanjem puteva ilegalne trgovine i zatvaranjem svih kanala tokova novčanih sredstava.