„Sirijski sukob će uskoro biti završen. Teroristički napadi u Bejrutu i Parizu samo dokazuju da kalifat posustaje u Siriji i Iraku, a posle ruske intervencije ne dobija ekonomsku, diplomatsku i informacionu podršku“, piše analitičar.
On navodi da teroristički napadi u centrima dveju prestonica predstavljaju očajanje i odmazdu terorista uoči konačne kapitulacije.
„I sada se karte na stolu međunarodne zajednice neočekivano premeštaju“, piše u tekstu.
Analitičar navodi da mnoge države koje su istupale protiv Asada počinju da podržavaju Kremlj. Tako su u Francuskoj četvorica lidera desničarskih snaga — Dominik de Viplen, Fransoa Fijon, Alen Žipe i Nikola Sarkozi — posle glasanja u Briselu za produžavanje sankcija izjavili da suprotstavljanje Rusiji predstavlja apsurd.
„Neutralna“ Nemačka zalaže se za dijalog s Moskvom i Teheranom. U SAD u prvi plan izlazi republikanac Rend Pol, koji javno optužuje svoju zemlju za stvaranje terorističke ekstremističke organizacije Islamska država. U Italiji mnogi visoki činovnici počinju da apeluju na punu podršku diplomatiji Kremlja.
„Čak i američki predsednik Barak Obama posle oštrih izjava na adresu ruskog kolege Vladimira Putina izdvaja dvadeset minuta za susret s njim kako bi spasao svoju kožu“, piše analitičar.
On navodi da ovakva promena prioriteta u prvi plan gura Iran i Rusiju — dva igrača koje je zapadna štampa „osudila“ na ekonomsku recesiju i koji su u ovom trenutku vodeće vojne sile na regionalnom i na globalnom nivou.