Francuski predsednik Fransoa Oland je najavio da će se sastati sa ruskim i američkim predsednicima, Vladimirom Putinom i Barakom Obamom, kako bi „stvorili jedinstvenu koaliciju“.
Ovu inicijativu o zajedničkoj koaliciji u borbi protiv radikalnih džihadista u Siriji, lansirao je ruski predsednik za govornicom u Ujedinjenim nacijama 28. septembra. Putin je tada upozorio da koalicija protiv Islamske države još nije formirana i da je potrebno da se to što pre uradi.
Francuska je, kao i Sjedinjene Američke Države, ignorisala pruženu ruku. Atentati u Parizu su to promenili. „Međunarodna zajednica je suviše podeljena“, rekao je Oland na kongresu u Versaju u ponedeljak posle podne. „Tražio sam od Saveta bezbednosti da se okupi kako bismo doneli rezoluciju koja bi označila zajedničku nameru da se borimo protiv terorizma“, poručio je francuski predsednik.
Ova odluka je radikalni zaokret u odnosu na dosadašnju poziciju Pariza. Samo nekoliko dana pred napade u Parizu, ministar odbrane Žan-Iv le Drijan hvalio se kako vazdušni napadi koalicije protiv Islamske države u kojoj učestvuje Francuska, a koju predvode SAD i Saudijska Arabija, daju rezultate. Atentati u Parizu su ga surovo demantovali.
„Vladimir Putin je u UN rekao da mora da se formira međunarodna koalicija protiv Islamske države. Takva koalicija još nije formirana. Koliko ubistava kao ovih su spremni da podnesu vaš predsednik i ostali lideri dok ne postanu ozbiljni u borbi protiv terorizma“, obratila se Kristijan Amanpur Didijeu Fransou, bivšem taocu Islamske države u Siriji. Pitanje Amanpurove, koja uvek iznosi zvanične stavove američke administracije, govori o promeni pozicije Vašingtona kada je reč o međunarodnoj koaliciji.
Na to ukazuje i susret Putina i Obame na marginama skupa G20 u Antaliji u nedelju. Na polučasovnom sastanku, koji nije bio ranije predviđen, ruski i američki predsednik su prvi put lično i javno razgovarali o zajedničkim ciljevima i prioritetima u Siriji. SAD su prve shvatile da bez Rusije nema rešenja za haos u Siriji.
Prioritet je, svi se sada slažu, borba protiv Islamske države, a ne rušenje režima u Damasku. O sudbini sirijskog predsednika Bašara el Asada odlučivaće se u dogovoru sa Rusima, što se diplomatskim rečnikom naziva „organizovana politička tranzicija pod kapom Ujedinjenih nacija“.
Nakon atentata u Parizu, tvrdu liniju napušta i francuska diplomatija, čiji je šef Loran Fabijus donedavno izjavljivao da „Bašar el Asad ne zaslužuje da hoda zemljom“.