On kaže da je otvoreno samo pitanje broja glasova koje će Srbija dobiti.
„Izvršni savet je zapravo ’vlada‘ ove organizacije, tako da će, za razliku od prethodnog perioda, Srbija u periodu između dveju Generalnih konferencija aktivno učestvovati u odlučivanju u svim domenima delovanja Uneska“, izjavio je Tanasković Tanjugu.
On je podsetio na to da je Izvršni savet nedavno preporučio da se zahtev Kosova za prijem u Unesko, na predlog Albanije i grupe zemalja, stavi na dnevni red Generalne konferencije, na šta Srbija nije mogla neposredno da utiče.
Glasanje za Izvršni savet i petnaestak drugih radnih tela Uneska, precizirao je Tanasković, biće obavljeno danas, tako što će predstavnici delegacija zemalja–članica u glasačke kutije spustiti formulare sa zaokruženim imenima država za koje su se opredelile.
Rezultati glasanja, dodao je ambasador Srbije, biće poznati i saopšteni za nekoliko dana, pre kraja zasedanja Generalne konferencije.
„Zemlje–članice Uneska podeljene su na osnovu geografske pripadnosti po tzv. elektoralnim grupama. Svakoj elektoralnoj grupi pripada određeni broj mesta u Izvršnom savetu, koji ukupno broji 58 članova“, precizirao je Tanasković.
Na Generalnoj konferenciji Uneska, koja se održava svake druge godine, zamenjuje se polovina država–članica Izvršnog saveta, odnosno bira se 29 novih članica, rekao je Tanasković. On je dodao da je Srbija u drugoj elektoralnoj grupi, u kojoj Izvršni savet napuštaju četiri države.
„Dogovorom unutar izborne grupe postignuto je da broj kandidata za prijem bude jednak broju mesta koja se upražnjavaju, tako da su se, pored Srbije, kandidovale i Ruska Federacija, koja obnavlja mandat, Litvanija i Slovenija“, rekao je Tanasković.