Duh iz boce je pušten. To je zasad jedino sigurno u Crnoj Gori. Osim gotovo svih partija iz opozicije koje su se dale u neke aktivnosti, važno je da su se i građani oslobodili. Tako su prošlog petka organizovali performans ispred zgrade Radio-televizije Crne Gore, gde su tokom trajanja Dnevnika RTCG pištaljkama i šerpama pravili buku, a nosili su i transparent „RTCG TV Bastilja, dnevna doza laži“.
Opozicioni koalicioni savez Demokratski front je u subotu prvo održao skup u Domu kulture u Baru, a potom i šetnju ulicama, na kojoj je učestvovalo više stotina građana. Ovaj skup i šetnja DF su nastavak protesta po gradovima u unutrašnjosti Crne Gore. Pretprošle subote održali su skup u Herceg Novom, a za narednu subotu je najavljen u Beranama. I sa skupa u Baru, kao i sa skupa u Herceg Novom, lideri DF-a najavljuju veliki miting u Podgorici. Još uvek bez tačnog datuma, ali najverovatnije krajem ovog meseca.
Nervoza ne jenjava
Crnogorski mediji navode da će zbog šetnje u Baru biti podnete krivične prijave protiv odgovornih u Demokratskom frontu, jer ta šetnja nije bila prijavljena. Iz vladajuće Demokratske partije socijalista poručuju da će Demokratski front morati da nadoknadi sve što je uništeno u glavnom gradu tokom protesta. A potpredsednik Skupštine Milutin Simović smatra da, nakon svega što se dogodilo na protestu ispred parlamenta 24. oktobra, nije realno očekivati da će DF dobiti dozvolu za organizovanje novog skupa u Podgorici.
Skupštinski administrativni odbor trebalo bi sutra da razmatra zahtev crnogorskog tužilaštva za pokretanje krivičnog postupka protiv poslanika Demokratskog fronta Slavena Radunovića, Andrije Mandića i Milana Kneževića. U nalazu koji služi kao činjenični osnov za traženje odobrenja za krivično gonjenje Mandića i Radunovića, navodi se da sadržina prikupljenih dokaza ukazuje da su osumnjičeni na protestu u Podgorici 24. oktobra, koji je DF najavio kao mirno okupljanje, „u namjeri ugrožavanja ustavnog uređenja Crne Gore, pozvali da se silom promijeni njeno ustavno uređenje, svrgnu najviši državni organi ili predstavnici tih organa“.
Sve ovo ukazuje na nervozu režima koja ne jenjava. A ukidanje imuniteta poslanicima Demokratskog fronta može biti samo vetar u leđa ovom opozicionom bloku.
Nezavisni poslanici u Skupštini iz redova Demosa, kako je rekao njihov predsednik Miodrag Lekić, neće glasati za ukidanje imuniteta Andriji Mandiću, Slavenu Radunoviću i Milanu Kneževiću. Socijalistička narodna partija, takođe, neće glasati protiv skidanja imuniteta jer je, kako je pojasnio njihov predsednik Srđan Milić, licemerno pokretati taj postupak kad se ne zna šta je urađeno sa nalogodavcima i izvršiocima prebijanja građana.
Zategnuto na obe strane
Za vreme koliko traju protesti u Crnoj Gori, Đukanović je gostovao na javnim servisima u BiH i Hrvatskoj, imao je posetu Sloveniji i Azerbejdžanu. I ništa više. Susreta, poseta i „slikanja“ sa zapadnim liderima i diplomatama nije bilo.
Glasovi iz Evrope, čak istovetni i nekoliko puta ponovljeni prošle nedelje, govore da se oni zalažu za razgovore u crnogorskom parlamentu. U tom parlamentu Đukanović nema većinu, pa se i ovo može čitati kao svojevrsna poruka koja je na talasu onog ćutanja zapadnih zvaničnika od početka protesta u Crnoj Gori, odnosno vidljivog odsustva podrške Milu Đukanoviću.
Demokratski front je proteste, sem u početku, predstavljao i predstavlja ih kao širi krug nezadovoljstva. Međutim, za prvu tribinu po unutrašnjosti odabrao je prosrpski Herceg Novi, pa ima onih kojim im taj redosled gradova zameraju. Takođe, zameraju im da su radikalizovali protest, to jest oštro povukli liniju i rekli da ne žele da pregovaraju sa institucijama u kojima je Đukanović.
Dakle, i jedni i drugi igraju na sve ili ništa. Đukanović ne čuva samo vlast, već i samog sebe. Demokratski front ne želi da pravi kompromise, pa možda rizikuje veću podršku, ali su s druge strane svesni da bi svaki izbori sa Đukanovićem u vlasti bili unapred osuđeni na propast.
Ovakva situacija ne može biti doveka. A odluka o prijemu Crne Gore u NATO, kao i miting opozicije, blizu su.