Saudijska Arabija jedan je od ključnih saveznika Amerike na Bliskom istoku, ali se stavovi Rijada i Vašingtona već neko vrme razilaze. S druge strane, Saudijska Arabija i Rusija su sve više zainteresovane za poboljšanje bilateralnih odnosa.
Kedar, koji je 25 godina radio u Vojnom obaveštajnom direktoratu — izraelskoj vojnoj obaveštajnoj agenciji, ističe četiri glavna razloga koji objašnjavaju ovaj trend.
Prema njegovim rečima, najvažniji razlog jeste slab uticaj Amerike u regionu.
Kako kaže, na to utiče i činjenica da je američki predsednik Barak Obama najavio povlačenje Amerike sa pozicije "svetskog policajca" i okrenuo se pripremi izborne kampanje.
"Ne postoji niko sa kim bi se moglo razgovarati u Vašingtonu, posebno sada kada je postalo jasno da je sporazum sa Iranom gotova stvar", ističe on.
S druge strane, Saudijci su impresionirani odlučnom akcijom ruskih vazdušnih snaga u Siriji, ali ne žele da vide ruske kopnene trupe u Siriji.
I na kraju, Rijad strahuje da je iransko-ruski savez izvan dometa njihovog uticaja. Bez podrške Amerike i Evrope, Saudijci su više za primenu politike "ako ne može da ih pobediš, pridruži im se".
"Kralj smatra da će veći uticaj na Iranace po pitanju Jemena, Iraka i Sirije imati ako se prikloni Rusiji, nego ako je ignoriše", navodi analitičar.
Kedar takođe podseća i da je ruska operacija u Siriji veoma efikasna jer je, kako kaže, promenila situaciju na bojnom polju.
"Vladine snage, uz vazdušnu pomoć Rusije uspele su da pokrenu kopnenu ofanzivu i povrate područja koja su držali ekstremisti", podseća on.
Rusija je 30. septembra, nakon formalnog zahteva Damaska, pokrenula vazdušnu operaciju protiv radikalnih grupa koje se bore protiv sirijskog predsednika Bašera al Asada i žele da ga zbace s vlasti.
Ruska avijacija je za više od mesec dana izvela skoro hiljadu preleta i uništila mnoge komandne centre, kampove za obuku terorista, kao i skladišta municija.