U dokumentu je navedeno da je Kosovo prema Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija u sastavu Srbije, pa ne može da se smatra državom, zbog čega ne ispunjava osnovne uslove za članstvo koji su propisani Ustavom Uneska.
Ustav Uneska nalaže da ova organizacija mora da prihvata i sprovodi odluke Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, navedeno je u tekstu, a politizacija Uneska i preuzimanje nadležnosti Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, kao instrumentalizacija organizacije zbog priznavanje nelegalne nezavisnosti, nisu prihvatljivi.
Srbija izražava bojazan da bi jednostrani pokušaji da se Kosovo primi u Unesko mogli ozbiljno da naruše i poremete dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU, tokom kojeg još nije bilo reči o pitanju imovine Srpske pravoslavne crkve na Kosovi i Metohiji.
„Svako ko teži članstvu u Unesku mora da dokaže ne samo rečima, nego i delima, svoju posvećenost ciljevima Uneska, koji svakako nisu u skladu sa namernim, sistematskim i vandalskim rušenjem srpskih kulturno-istorijskih spomenika u cilju uklanjanja tragova vekovnog postojanja Srba na ovim prostorima, kao i sa nekažnjivošću počinilaca tih varvarskih dela nedostojnih 21. veka. Zbog čega su četiri srpska pravoslavna manastira na listi Uneska spomenika svetske baštine koji su u opasnosti, iako je sukob na Kosovu završen pre mnogo godina? Od koga im preti opasnost?“, navedeno je u dokumentu.
Generalna konferencija Uneska, na kojoj će se glasati o prijemu Kosova, trajaće od 3. do 18. novembra, a za usvajanje predloga potrebna je saglasnost dvotrećinske većine od 195 država–članica.