Kako je saopštio narodni poslanik Vrhovne rade Ukrajine Georgij Logvinski, Berluskonija sada optužuju za narušavanje reda ulaska na „privremeno okupiranu teritoriju Ukrajine“ i „prisvajanje ili zaplenu imovine“. Na šta se odnosi poslednja optužba, ostalo je nejasno.
„Mi izjavljujemo da ćemo bez obzira na status i položaj privesti pravdi svakog, a Berluskoni nije izuzetak“, rekao je Logvinski novinarima, potkrepljujući svoju izjavu dokumentima Državnog tužilaštva i Službe bezbednosti Ukrajine.
On je kazao da je bivši italijanski premijer „javno došao na Krim bez dobijanja ukrajinske dozvole“, i podsetio je da je nedavno to učinila i delegacija francuskih poslanika.
Srpsku delegaciju na Krimu predvodili su predsednica DSS-a Sanda Rašković Ivić i predsednik Dveri Boško Obradović. Rašković Ivić je izjavila da je zajednička delegacija došla na Krim da „pozdravi i podrži povratak Krima Rusiji, sa nadom da će isto tako Kosovo i Metohija biti vraćeni Srbiji“. Ona je rekla da je patriotski blok DSS i Dveri prvi u Srbiji, još pre godinu dana, izjavio da je Krim Rusija, kao što su Kosovo i Metohija Srbija. Berluskoni je jedan od retkih evropskih političara koji u potpunosti podržava poziciju Rusije u vezi sa ukrajinskom krizom. Delovanje zapadne diplomatije prema Rusiji posle prisajedinjavanja Krima on je okarakterisao kao „nesmotreno i daleko od konstruktivnog duha“.
Narod Krima je, na referendumu 16.marta prošle godine, ogromnom većinom glasova (preko 95 odsto) odlučio da ispravi istorijsku grešku iz vremena SSSR-a i da poluostrvo vrati kući. Krim je zvanično ušao u sastav Ruske Federacije 18.marta 2014. godine.