Analitičari objašnjavaju da se iza Vučićevih reči krije jaka poruka Evropske unije, ali ne i odustajanje od evropskog puta Srbije. U Jahjaginoj odluci vide njen pokušaj da smiri tenzije između vlasti i opozicije.
Premijer Aleksandar Vučić oštro je reagovao na odluku kosovske predsednice Atifete Jahjage da faktički suspenduje sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština. On je iz Moskve poručio da očekuje reagovanje Brisela, ali i napomenuo da je reč o odluci koja pokreće mnoga pitanja.
„Ovo otvara mnogo šira, veća i krupnija pitanja od toga kakav je odnos Prištine. To nam nameće otvorenija pitanja o kojima mi moramo da razmislimo — da li se isplati biti pošten i odgovoran, ispunjavati svoje obaveze a da za to ne budete nagrađeni, ili je bolje da ne ispunjavate ništa a da budete nagrađeni… Da ne govorim o drugim pitanjima koja se ovde otvaraju, a koja ne bih danas da pokrećem“, rekao je premijer i najavio sastanak državnog vrha kako bi se procenilo šta sve ovo znači s gledišta suštinskih i strateških interesa Republike Srbije.
„Ovu izjavu premijera tumačim kao 'pokazivanje zuba‘ na neki način i težnju da ojača svoju poziciju i deluje preventivno u daljem sledu dešavanja, očekujući reakcije EU, od koje pokušava na ovaj način da izdejstvuje što jaču reakciju u osudi postupka Prištine. Ne verujem da je ovo ucenjivački kapital Vlade Srbije da može tek tako da donese odluku da prekine odnose sa Unijom, i mislim da do toga neće doći“, ocenjuje Dimitrijević, ali se slaže da je ovo jaka poruka i Kosovu i predstavnicima EU.
Predstavnici dela srpske vlade u Prištini trebalo je danas na ovu temu da imaju sastanak sa Jahjagaom, ali je taj sastanka otkazan.
Dalibor Jevtić, ministar u vladi Kosova, kaže da su oni kao predstavnici Srba na Kosovu vrlo zabrinuti zbog ovakve odluke. On ocenjuje da je ovaj potez izazvan dešavanjima između opozicije i vlasti u kosovskom parlamentu, što je pokušaj da smiri strasti.
„To će dovesti ne samo do odlaganja ZSO i implementacije briselskog sporazuma, već dalje pregovore u Briselu“, uveren je on.
Albanski analitičar Nedžmedin Spahiju smatra da je ovakav potez Prištine „politička glupost“. On veruje da Priština još ne može da proceni da li je formiranje Asocijacije srpskih opština u interesu zemlje ili ne.
„Da li je to prihvatljiv kompromis ili ne, da li on remeti Ustav Kosova ili ne — ako remeti, a u interesu je zemlje, onda treba menjati Ustav“, smatra Spahiju.
On kaže da naravno da Beogradu nije ugodno da čuje da sporazum, koji je već postignut, bude sada zanemaren, pa zato, ističe Spahiju, Beograd i ima pravo da se ljuti. On veruje da se iza ovakve odluke ne krije odluka Prištine da prekine pregovore sa Beogradom.
„Ne bih rekao da je to u pitanju, jer ovde na Kosovu se pregovori u Briselu predstavljaju kao pregovori između EU i Beograda, gde je Priština samo neka vrsta glasnogovornika“, ističe on.
Darko Dimitrijević, predsednik savetodavnog veća za formiranje ZSO pri Kabinetu kosovske predsednice, veruje da je ovo pokušaj pomirenja vlasti i opozicije na Kosovu.
Pavle Dimitrijević iz Birodija navodi da Jahjagina inicijativa pokazuje određenu taktiku Prištine kako bi smirila tenzije. Ipak, on upozorava da treba videti na koji način će se ova inicijativa realizovati.
„Nije isto ako bude donet neki dokument ili uredba kojom se suspenduje primena briselskog sporazuma koji se odnosi na ZSO, ili sve ostane samo na inicijativi“, kaže Dimitrijević.