Mere se odnose na bržu razmenu informacija i zajedničko upravljanje tokom migrantske krize, jačanje kapaciteta za privremeni smeštaj izbeglica i bolju kontrolu granica.
U nacrtu zajedničkog dokumenta od lidera se traži da imenuju kontakt-osobe za dnevnu razmenu informacija, kako bi se osigurao postepen i kontrolisan protok izbeglica.
Zemlje koje se nalaze na balkanskoj ruti migranata treba da rade zajedno na rešavanju problema, a ne (da rade) jedne protiv drugih, piše u tekstu deklaracije. Lideri se ujedno obavezuju da će se uzdržati od transfera izbeglica ili migranata do granice drugih zemalja, bez dogovora sa vlastima te zemlje, navodi se u dokumentu u koji je uvid imao RTS.
Naglašava se da izbeglice moraju biti tretirane na human način, ali i da migranti koji nemaju pravo na zaštitu moraju brzo biti vraćeni u zemlje porekla.
Zemlje na ruti treba da poprave svoje kapacitete za privremeni prihvat izbeglica, u čemu mogu da računaju na pomoć Evropskog mehanizma civilne zaštite, kao i na finansijsku podršku međunarodnih finansijskih institucija, navodi se u nacrtu.
Četiri stotine evropskih pograničnih čuvara biće upućeno kao pomoć Sloveniji tokom sledeće nedelje, a evropska agencija Fronteks pružiće dodatnu pomoć Hrvatskoj u kontroli granice i za registraciju migranta, stoji u nacrtu deklaracije.
Na sutrašnjem mini-samitu, koji je sazvao predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker, učestvovaće premijer Srbije Aleksandar Vučić, kao i lideri Nemačke, Austrije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske, Rumunije, Bugarske, Makedonije i Grčke.