Litvanci su čak otišli i korak dalje, pa su i ruskom evrovozijskom pobedniku Dimi Bilanu pripisali zvanje „kremaljskog propagandiste“.
Bilan, koji je pobedio na „Pesmi Evrovizije“ u Beogradu 2008. godine, ima zakazan koncert u litvanskoj prestonici Viljnusu za 23. februar 2016, ali dolazak ruske pop zvezde već sad izaziva paniku u određenim krugovima.
Već se čuju i pozivi „na linč“ — kapetan Aurimas Navis, glavni ideološki oficir litvanske vojske, pozvao je domaću javnost da Bilana dočekaju sa „svećama žalosti“ i portretima litvanskih patriota, koje su „ubili ruski okupatori".
Ovo, međutim, nisu jedinstveni slučajevi pokušaja politizovanja ruskih umetnika i ansambla „Aleksandrov“, koji se od septembra nalazi na velikoj evropskoj turneji.
Ranije, ovog meseca, protiv nastupa „Aleksandrovaca“ pobunile su se i određene grupacije u Češkoj i Poljskoj, a prošlog meseca i u Estoniji.
Česi su ruski ansambl nazvali „bataljonom hibridnog rata“, njihovu muziku — „muzikom rata i okupacije“, a njihovu turneju „vojnom operacijom“. Protestujući u Pragu protestanti su raširili zastave NATO-a, Evropske unije i Ukrajine.
Poljaci su „Aleksandrovce“ nazvali „ansamblom armije agresora“ i zatražili da se otkažu svi njihovi nastupi zakazani u 13 poljskih gradova, u periodu od 19. novembra do 2. decembra. Oni su zapretili da će svake večeri udaranjem u šerpe i zviždanjem u pištaljke „ugušiti“ muziku ansambla ako koncerti ne budu otkazani.
Rusofobija je zahvatila i Estoniju. Estonci zahtevaju da se „Aleksandrovcima“ zabrani ulazak u zemlju i nastup u Talinu, planiran za 10. decembar.
Estonci su ansambl okarakterisali kao „instrument vojne propagande“. Vlasti ove baltičke zemlje su saopštile da će „pažljivo izučiti repertoar“, da „Estoniju kao jaku zemlju pesme i igre ne plaše“, ali da je ovo „poseban slučaj“.
Legendarni ruski ansambl „Aleksandrov“ je veliku evropsku turneju, posvećenu sedamdesetogodišnjici velike pobede u Otadžbinskom ratu, započeo 5. septembra u Budimpešti.
Planirano je da tokom tromesečne turneje održe više od 40 koncerata u 13 zemalja.
Po pravilu, gde god da nastupaju, za njihov koncert se traži karta više. Publika u Budimpešti, Beogradu, Berlinu, Beču i drugim gradovima, nastup „Aleksandrovaca“ ispratila je na nogama, sa puno emocija, uz burne aplauze i ovacije.
Zanimljivo je da je u Češkoj, uprkos protestima, održan fantastičan koncert pred 10.000 ljudi, a češka štampa je izveštavala: „Ruska armija ušla u Prag“ ili „Ruska armija osvaja“. Ipak, u nastavku je sledilo: „ruska vojska ušla i očarala publiku svojom umetnošću“, „ruska armija bez ijednog ispaljenog metka osvojila Olomouc“.
Njihovi nastupi traju po tri sata, a na njima učestvuje čak 120 umetnika: muški hor, solisti, orkestar, baletske i plesačke grupe…
Tokom turneje, „Aleksandrovce“ prevoze tri autobusa, a opremu — jedan kamion u koji staje skoro 40 kofera sa kostimima i dve i po tona rekvizita.
Ovaj čuveni Akademski ansambl pesama i igara ruske armije „A. V. Aleksandrova“ smatra se simbolom i ponosom ruske kulture.
Na njihove nastupe dolaze i predsednici država, političari, diplomate, umetnici… Koncert u Beogradu, iz prvog reda, pratio je i predsednik Srbije Tomislav Nikolić.
Ansambl nosi ime Aleksandra Vasiljeviča Aleksandrova, kompozitora himni Sovjetskog Saveza, a zatim i Rusije.
U svom repertoaru ima više od 2.000 pesama. To su narodne, rodoljubive i vojničke pesme i igre, a izvode i duhovnu muziku i klasike ruskih i svetskih kompozitora.
Oni pevaju na gotovo svim jezicima sveta, uključujući kineski, indijski, turski…
Ansambl ima tradiciju dugu skoro 90 godina. Za to vreme dobio je najviša ruska i međunarodna priznanja, a mnogobrojna diskografska izdanja zabeležila su milionske tiraže.
Više puta nastupali su i na „vrućim tačkama“, na frontu, za vreme rata u Avganistanu, Jugoslaviji, Pridnjestrovlju, Tadžikistanu, Čečeniji. A pre nekoliko dana, kako je izvestio ruski ministar odbrane Sergej Šojgu, nastupili su i u Siriji pred Vazdušno-kosmičkim snagama RF.