Rusija nije imala šanse da pobedi na „Pesmi Evrovizije 2015“ zbog zakona koji zabranjuje propagandu koja maloletnicima promoviše netradicionalne seksualne veze, pišu „Vašington post“, „Volstrit džurnal“ i drugi izvori.
„Ljubitelji Evrovizije su na razne načine konstantno podsećani na ruski zakon protiv gej propagande, a Polina Gagarina, pevačica koja je predstavljala Rusiju, verovatno upravo zbog toga i nije imala šansu“, rekao je autor bloga u „Vašington post stajlu“.
„Poslednjih godina, ovo takmičenje je postalo sinonim za toleranciju i različitost“, piše i „Volstrit džurnal“.
„Prošle godine pobedila je austrijska predstavnica Končita Vurst, bradati transvestit, lik kog je stvorio Tom Nojvirt. U Beču su gradske vlasti ukrasile semafore slikama istopolnih parova koji se drže za ruke. Ali Rusija je ove godine kritikovana zbog svoje navodne netolerancije prema homoseksualcima, nakon što je 2013. usvojila zakone koji osuđuju gej ’propagandu‘“, piše dalje u tekstu.
„Telegraf“ je čak sastavio i vodič kroz političko glasanje.
Ovaj list objašnjava kako se vremenom pokazalo da se radi o takmičenju koje postaje zanimljiv mikrokosmos međunarodnih veza unutar Evrope.
Novinari „Telegrafa“ napravili su interaktivnu mapu i dijagrame koji ilustruju „ko za koga glasa i šta to zapravo znači“.
„Iako se baš i ne radi o zaraćenim frakcijama u stilu ʼIgre prestolaʻ, određene grupe zemalja su sklone tome da jedne drugima daju veliki broj poena, pa su poznate kao glasački blokovi“, navodi list.
„Telegraf“ zatim nudi listu glavnih glasačkih blokova:
Balkan — zemlje bivše Jugoslavije, kao i Rumunija i Albanija.
Bivši Sovjetski Savez i njegove „države-sateliti“ u Istočnoj Evropi.
Skandinavija — Ovo uključuje glavne nordijske nacije, kao i Island, Litvaniju, Dansku i Letoniju.
„Da li bi grupa ABBA bila baš toliko uspešna da nije mogla da se osloni na poene Finske i Norveške“, pitaju se oni.
„Iako se čini jasno da zemlje glasaju pozitivno za svoje susede, to ne znači nužno da su druge evropske države, poput onih na Zapadu, aktivno diskriminisane. Podaci statističara sa Univerzitetskog koledža i Imperijalnog koledža u Londonu govore da nijedna država ne daje sistematično nekoj drugoj mali broj poena“, piše „Telegraf“.
Ipak, uspeh su ostvarivale i države koje nisu deo nekog od glavnih glasačkih blokova.
Uzimajući u obzir sve što je rečeno, drugo mesto ruske predstavnice Poline Gagarine po broju glasova još je vrednije od pobede.
Zanimljivo je da su, prema podacima ukrajinskog veb-sajta 1tv.com.ua, Ukrajinci, koji ove godine nisu imali svog predstavnika na „Evroviziji“, takođe smatrali da Polina zaslužuje drugo mesto, neznatno iza takmičara iz Estonije, a ispred švedskog predstavnika Monsa Selmerleva.