Hrvatska policija blokirala je juče prolaz desetinama izbeglica koje su pokušale da uđu u Hrvatsku iz Srbije da bi nastavili put ka zapadnoj Evropi novom rutom kroz Sloveniju, pošto je Mađarska zatvorila granični prelaz sa Hrvatskom.
Izbeglice su naišle i na hrvatsku policiju u poljima kukuruza na granici između Srbije i Hrvatske, koje su koristili za za nelegalni ulazak u Hrvatsku od sredine septembra.
No comment pic.twitter.com/9Gw7GyQ65R
— Vitomir Petrović (@VitomirPetrovic) October 19, 2015
Hina navodi, prenoseći svetske agencije, da je među izbeglicama počela da raste napetost kada se policija rasporedila i zaustavila ih.
Humanitarne organizacije zabrinute su zbog potencijalnog zastoja i činjenica da bi zbog njega izbeglice mogle ostati na milosti i nemilosti hladnoći, vetru i kiši.
Rojtresov novinar, koji se nalazi na srpskoj strani granice, navodi da hrvatska policija zadržava izbeglice da uđu u zemlju, jer su joj kapaciteti puni.
U blizini nema policije da održava red, a prehlađene i umorne izbeglice viču „Otvorite vrata, otvorite vrata“, pošto su prošlu noć bili prisiljeni da čekaju na hladnoći i kiši, promrzli, premoreni i prestrašeni.
Na hrvatsko-srpskoj granici nalazi se nekoliko hiljada izbeglica, navodi izveštač britanske agencije.
Hina navodi da je kasno sinoć u saopštenju za javnost slovenačko Ministarstvo unutrašnjih poslova prenelo da je austrijska resorna ministarka u telefonskom razgovoru kazala slovenačkoj koleginici Vesni Gjerkeš Žnidar da ne primaju nove izbeglice.
Međutim, slovenački mediji prenose rano jutros vest austrijske agencije APA u kojoj se navodi da Austrija nije u potpunosti obustavila prijem izbeglica iz Slovenije, nego da se prijem izbeglica ne može povećati i da će ga zadržati na dosadašnjem nivou.
Granić: Zatvoriti zelenu granicu sa Srbijom i poslati vojsku
Dve su krizne granice i Hrvatska nema velikog izbora ako ne želi postati hot-spot ili sabirni centar, a to je zatvoriti zelenu granicu Srbijom i Crnom Gorom i puštati izbeglice onoliko koliko može. To je praktično jedina mera koju može napraviti“, rekao je Granić za N1.
Istakavši da je reč o svetskoj, regionalnoj i nacionalnoj krizi, Granić je rekao da je „jako opasno da Srbija počne da upućuje migrante u BiH i Crnu Goru“, koje nemaju mehanizme za prihvat, što, kako je rekao, bi bio novi pritisak na granice Hrvatske.
A reč je o hiljadama kilometara granice, napomenuo je.
„To se mora zaustaviti pregovorima na najvišem nivou, preko ministarstava spoljnih poslova“, rekao je Granić koji smatra da na granice treba poslati vojsku.
„Oružane snage angažovali su svi, Opatovac je praktički napravila vojska uz delovanje interventne policije i organizacije, Crvenog krsta i UNHCR-a. Bez vojske ne bismo ovo izdržali“, napomenuo je.
U protekla 24 časa u Srbiju ušlo oko 10.000 izbeglica
I protekle noći nekoliko hiljada izbeglica sa Bliskog istoka provelo je noć između nedelje i ponedeljka na otvorenom na hladnoći i u blatu na tlu „ničije zemlje“ između Srbije i Hrvatske, pošto je Slovenija usporila priliv migranata prema zapadnoj Evropi. Portparol UNHCR-a Melita Šunjić rekla je da se u Srbiji trenutno nalazi više od 10.000 izbeglica.
„To je kao velika reka ljudi i ako zaustavite njen tok, negde će doći do poplave“, rekla je Šunjićeva.
Javljajući se telefonom sa srpsko-hrvatske granice, Šunjićeva je dodala da UNHCR-u nedostaje hrane, ćebadi… „Nedostaje nam svega“, naglasila je.
Kada je reč o situaciji na jugu Srbije, predstavnica Kancelarije UNHCR-a Mirjana Milenkovski rekla je i da je juče za 24 sata preko iz Makedonije preko Miratovačkog polja u Srbiju ušlo oko 10.000 izbeglica iz bliskoistočnih država, „što je bilo bez presedana“.
Navela je i da je i da je među njima bio veliki broj dece i trudnica, a da je policija radom u tri smene uspela da registruje više od 5.600 njih.
Prema njenim rečima, od osam sati ujutro registrovano je još 1.615 osoba pri čemu, kao i u prethodnom periodu, trudnice i porodice sa malom decom imaju prednost.
Mirjana Milenkovski je dodala i da se u Preševu uskoro očekuje dolazak voza i Đevđelije sa oko 550 osoba.
Do Prihvatnog centra u Preševu izbeglice iz Makedonije stižu preko Miratovačkog polja, koje se nalazi neposredno uz makedonsku granicu, a gde je takođe formiran privremeni kamp sa šatorima za smeštaj i pružanje prve pomoći.