Migraciona politika Vlade Nemačke izaziva kritike i potencijalno košta vladajuću Hrišćansko-demokratsku partiju glasova i poverenja birača. Anketa jednog od najvećih instituta „Emnid“, koji se bavi istraživanjem javnog mnjenja u Nemačkoj, pokazala je da Nemci žele da glasaju ovim povodom.
Traženje rešenja za krizu migranata jeste predmet spora broj jedan na unutrašnjoj političkoj sceni. Istovremeno sa zahtevima Angele Merkel da izbeglice imaju bezgranično pravo na azil, u samoj partiji čuju se glasovi onih koji su takvim stavom nezadovoljni.
Dok u politici u ovom trenutku vlada potpuno nejasna situacija, građani su zasad jedinstveni.
Prema podacima ankete koju je sproveo institut „Emnid“ na zahtev kanala 24, gotovo dve trećine stanovnika izjasnilo se za opciju da bi narodu trebalo omogućiti pravo da rešava, to jest bira, kako će se ubuduće boriti sa pitanjima migracione politike. Protiv referenduma se izjasnilo 33 odsto ispitanika.
Kriza migranata deli društvo
Povodom odluke vladajuće partije o stvaranju tranzitnih zona, gde bi izbeglice bile obavezne da se nalaze tokom procesa traženja posla i rešavanja njihovog statusa, stavovi građana su se prilično udaljili: 56 odsto smatra da je ovo dobra ideja, dok 38 odsto to poriče.
Rezultati ankete odražavaju narastajući strah stanovništva pred negativnim posledicama velikih migracionih procesa na društvo. Dve trećine Nemaca misli da će migraciona kriza dovesti do raskola društva, dok 24 odsto ima drugačiji stav.