U svom članku pod nazivom „Medijski bukvar o umetnosti pisanja strašnih priča o Rusiji“, Rob Slejn daje 10 saveta koje bi trebalo primenjivati postupno. Neki od njih su: citirati neproverene izvore, dodati rusku podmornicu ili borbeni avion — nešto što uvek igra na kartu straha ljudi, kao i koristiti reč „Kremlj“ što je češće moguće.
Prema autoru ovog satiričnog članka, njegove smernice pomoći će bilo kojem „mejnstrim novinaru“ koji radi za veliku zapadnu medijsku kuću da stvori savršenu rusku horor priču za široku upotrebu.
Slejn o svom satiričnom članku govori za Sputnjik.
„Vi verovatno znate za izreku da slika govori hiljadu reči. Tako često biva i sa ironijom. Možemo na klasičan način pokušati da demantujemo pisanja zapadnih medija — tačku po tačku, ozbiljno. Time se inače bave konkretni mediji. Ali, duhovit pristup ponekad izvrši to raskrinkavanje sa mnogo manje reči i daleko efikasnije. Zaista, satiričan pristup na vrlo jednostavan način pokaže ljudima do koje su mere u poslednjih nekoliko godina apsurdne zapadne vesti u vezi sa Rusijom.“
On je dalje naveo da neko ko u zapadnim medijima redovno čita vesti u vezi sa Rusijom vidi da one vrlo često počinju frazama kao što su: „rastu bojazni“, ili „zabrinutost je sve veća u zapadnim prestonicama“. U osnovi takvog pristupa je da izazove efekat straha kod čitalaca. Zato nas, smatra britanski bloger, „zapadni mediji na neki način vraćaju u doba Hladnog rata“.
„To što zapadni mediji rade veoma je opasno. Na primer, bila je priča o ribarskom brodu koji se prevrnuo nakon što ga je, navodno, pogodila ruska podmornica. Međutim, prošle nedelje je Mornarica Ujedinjenog Kraljevstva priznala da je to zapravo bilo delo britanske podmornice“, kaže Slejn.
Slejn je dodao i da su „ukupni zaključak i utisak koji ostaju nakon čitanja ovakvih članka izuzetno opasni, jer to znači da na Zapadu ne mogu imati razuman i objektivan stav prema Rusiji“.
Slejn je rekao da je ozbiljno pratio medijsku antirusku propagandu i dodao da je „potpuno iznenađen nekim informacijama koje potiču iz zapadnih medija“.
„Vrlo često zapadni mediji neadekvatno izveštavaju. Poenta mog satiričnog članka je da ljudima ukažem na apsurd“, kaže on.
Bloger Slejn je govorio i o onome što ga je najviše iznenadilo.
„Prošlogodišnji događaji sa Majdana su me zaprepastili. Bilo je toliko dokaza da SAD stoje iza toga, mogli su se jasno prepoznati znaci koji vode do Viktorije Nuland i Džefrija Pjata. Nema sumnje da je upravo Amerika duboko umešana, ali je u zapadnim medijima prikazano da Rusija stoji iza svega, što jednostavno nije istina“, kaže on.
Slejn je istakao odgovornost i obavezu novinara da govore istinu i objektivno izveštavaju, što se po njegovom mišljenju retko dešava.