Planirano proširenje, pet godina nakon što je Bi-Bi-Si obustavio radijsko emitovanje na ruskom jeziku zbog malog broja slušalaca, delom je pokušaj kompanije da istakne svoju važnost britanskoj vladi, koja razmatra njena poslovanja i finansijska sredstava, navodi portal.
„Ovo ponovno ulaganje je odgovor na agresivniju medijsku strategiju (ruskog predsednika) Vladimira Putina“, izjavio je Ričard Sambruk, bivši urednik redakcije vesti iz sveta na Bi-Bi-Siju, a danas profesor novinarstva na Univerzitetu u Kardifu.
„Sve je rasprostranjeniji stav da Zapad mora da učini više kako bi se suprotstavio ruskoj propagandi“, ocenio je on.
„Naš cilj je da pružimo precizne i pouzdane informacije na ruskom i ukrajinskom“, rekao je Ingo Mantojfel, glavni i odgovorni urednik servisa na ruskom jeziku mreže „Dojče vele.“
Bivši zamenik poljskog ministra inostranih poslova Ježi Pomjanovski, međutim, kaže da bez obzira na zasluge „Dojče vele“ i Bi-Bi-Sijevo izveštavanje o aktuelnim temama, ovi servisi gube bitku za srca i umove publike ruskog govornog područja.
„Njihova sposobnost da dopru do publike u regionu kreće se između dva i tri odsto, ili čak manje“, smatra Pomjanovski, koji je danas izvršni direktor neprofitne organizacije „Evropska demokratska zadužbina“, koju finansira Evropska unija.
„Međunarodne radijske i televizijske mreže ne nude sadržaje koji su dovoljno atraktivni toj publici“, kaže on.
„Publika traži sapunske opere koje odražavaju njihovu realnost; traže tok-šou emisije, rijaliti emisije koji se baziraju na drugačijim emocijama“, objašnjava Pomjanovski.
Zvaničnici mreže „Dojče vele“ kažu da je taj medij spreman da razmotri određeni nivo panevropske, ruskojezične emiterske saradnje, ali da bi odluka trebalo da dođe iz nemačke vlade.
„Pravi problem za sve nezavisne (zapadne i ruske) medije je kako doći do širih grupacija ljudi u Rusiji koji su sistematski pogrešno informisani od strane ruskih medija koje kontroliše država“, rekao je za „Dojče vele“ Mantejfel.