Već tri meseca, duže nego što razmišljaju o izbeglicama, evrobirokrate formiraju tim i traže strategije da se suprotstave „ruskoj propagandi“.
Od 1. septembra u okviru EU počinje da radi tim od osam funkcionera Evropske službe za spoljne poslove „s ciljem da odgovori na masovnu rusku propagandu usmerenu ka domaćoj i svetskoj javnosti“.
Ovaj tim istraživaće, kako je saopšteno, ono što zapadni mediji nazivaju „ruskom propagandom“ i izveštavanje ruskih medija, kao što su TV Raša tudej i Sputnjik, kao i potrebe novinara u zemljama Istočnog partnerstva — Ukrajini, Moldaviji, Belorusiji, Gruziji, Jermeniji i Azerbejdžanu. Ostaje, međutim, nejasno kako će tim pomagati „nezavisne medije“ u tim zemljama, s obzirom na to da nema budžet.
Sociolog Slobodan Vuković, autor studije „Etika zapadnih medija“, u kojoj je istraživao zapadnu propagandnu mašineriju i njenu ulogu u jugoslovenskom sukobu, kaže da je matrica po kojoj se EU ponaša prema Rusiji slična, ako ne i identična onoj po kojoj se ponašala prema Srbiji.
„EU se na ovaj potez odlučila kako bi opravdala sankcije i pridobila javno mnjenje za svoje akcije“, tvrdi Vuković.
„To se radi po gotovo identičnom scenariju — ništa tu nije izmenjeno. Uvek se prvo napada šef države, a potom i ceo narod. Milošević je bio Hitler, a sada je Putin Hitler. To smo čuli najmanje dvadeset puta. Pošto je Rusija sa mrežom informativnih stanica napravila iskorak, to kvari propagandne i geostrateške akcije Zapada“, dodaje on.
Zapadni političari na dva načina stvaraju podršku javnog mnjenja, zaključuje Vuković — putem medija i konstantnom propagandom zvaničnika.
Prema njegovim rečima, velika slušanost, gledanost i poverenje koje građani EU i SAD ukazuju ruskim medijima najveći su problem evropskih zvaničnika, jer bez podrške javnog mnjenja ne mogu da završe posao.
„Posao je — baciti Rusiju na kolena“, kaže Vuković.
Tim za borbu protiv ruskih medija, kaže on, može malo da ublaži štetu koja je naneta evropskoj propagandi, ali ne previše, zato što i na Zapadu ima različitih interesa.
„Nisu svi interesi u Evropi američki interes, jer Amerika nameće sankcije, dok Evropa gubi. Ako pogledate trgovinsku razmenu SAD i Rusije, ona nije toliko značajna i Amerika tu ništa ne gubi, dok Evropa gubi. Mi ne znamo koliko je radnih mesta Nemačka izgubila zbog sankcija Rusiji ne znamo. Ti podaci nigde nisu objavljeni, pokušao sam da ih nađem, nema ih. A pominje se na stotine hiljada. Pošto je Evropa pod patronatom SAD, ne može se izboriti za svoje interese“, kategoričan je Vuković.
Lideri EU su u martu dali rok od tri meseca visokoj predstavnici EU za spoljnu i bezbednosnu politiku, Federiki Mogerini da nađe način kako da podrži „slobodu medija i evropske vrednosti“ u Rusiji. Međutim, postoji jedna stvar koju evropski zvaničnici uporno prenebregavaju, a nad čime bi trebalo da se dobro zamisle — zašto je TV Raša tudej popularnija na Zapadu od Si-En-Ena.