Sada izbeglice prelaze granicu koja je istovremeno i spoljna granica Evropske unije, u rejonu zaseoka Reskea na jugu Mađarske. Svakodnevno na teritoriju Evropske unije ovde dolazi oko 3.000 ljudi. Odavde oni treba da idu u privremeni migracioni policijski punkt, a kroz 36 časova u izbeglički kamp. Ipak, izbeglice imaju mogućnost da se udalje od policije odmah posle prelaska granice ili kasnije, odlaskom iz privremenog punkta ili tokom puta ka kampu.
„Petnaestog septembra počinje nova pravna situacija. Nelegalni prelazak granice će biti smatran krivičnim delom. Krivično delo će biti i ako neko bude lomio ovaj zid. Krijumčarima će se (koji budu prevozili migrante preko granice) takođe suditi mnogo oštrije. Počinje nova era“, izjavio je Kovač.
Prema njegovim rečima, „policiju koja trenutno čuva granicu verovatno će pojačati armija“. Nacrt zakona o tome se trenutno takođe razmatra.
„Vojnici će imati oružje, ali će moći da ga upotrebe samo u slučaju da im je život u opasnosti“, dodao je Kovač.
Ranije je predstavnik Evropske komisije Aleksandar Vinterštajn saopštio da će povodom migracione krize EK dati pet miliona evra Austriji i četiri miliona evra Mađarskoj kao pomoć za zbrinjavanje izbeglica.