„Zaštita granice biće od 5. septembra ojačana sa još 2.106 policajaca“, izjavio je novinarima šef mađarske policije Karolj Pap.
To policijsko pojačanje trebalo bi da patrolira duž granice zajedno sa 1.000 policajaca koji se već tamo nalaze, rekao je Pap.
Prethodno je portparol Vlade Zoltan Kovač izjavio da Budimpešta razmatra mogućnost kako bi vojska mogla da bude angažovana i pomogne da se obezbedi južna granica, gde veliki talas izbeglica ulazi u Evropsku uniju.
„Mađarska Vlada i kabinet za nacionalnu bezbednost razmotrili su pitanje kako vojska može biti angažovana da pomogne u zaštiti mađarske granice i granice EU“, rekao je Kovač.
Kovač je rekao da svaka odluka o angažovanju vojske mora biti zasnovana na odluci parlamenta koji će razmatrati to pitanje sledeće nedelje.
Talas migranata, mnogi od njih izbeglice iz Sirije, prešao je juče mađarsku južnu granicu, prolazeći kroz praznine u nedovršenoj ogradi i hrleći ka Evropi u najgoroj izbegličkoj krizi od Drugog svetskog rata.
Ministar za ljudske resurse Zoltan Balog izjavio je da je Mađarska bila prinuđena da preduzme jednostrane mere, kao što je podizanje ograde duž granice sa Srbijom, zato što njeno alarmiranje Brisela nije imalo efekta.
I Austrija šalje vojsku na granicu
Mere predostrožnosti je preduzela i Austrija, piše „Lokal“. Ona je poslala na granicu više od 500 vojnika, saopštio je ministar odbrane te zemlje Džerald Klug.
„Mi ćemo poslati onoliko vojnika koliko bude bilo potrebno“, naveo je šef resora, pred početak sednice austrijske Vlade.
Vojnici će pomagati u transportu ljudi i opreme, izgradnji stambenih objekata i dopremanju hrane. U isto vreme, austrijska Vlada navodi da će vojnici biti poslati samo u krajnjem slučaju. Austrijska Vlada optužuje određene regione da nedovoljno pomažu u smeštanju migranata.
U prvoj polovini 2015. godine Austriji je upućeno više od 28 hiljada zahteva za dobijanje azila — isto koliko za celu prošlu godinu. Vlasti zemlje očekuju da do kraja godine ukupan broj zahteva dostigne 80 hiljada ljudi.