Ove godine goste MAKS-a očekuje izložbeni prostor od 35 hiljada kvadratnih metara. Na aero-mitingu učestvuje 584 ruskih i 156 inostranih korporacija iz 30 zemalja.
I vremeplov se prikazuje na MAKS-u
Jedan od glavnih zadataka aero-mitinga MAKS 2015 je da se pokaže mogućnost ruske namenske industrije da samostalno proizvede ono što se ranije uvozilo. Tokom aero-mitinga biće prikazan motor BK-800 V, koji bi trebalo da zameni kanadske motore na helikopterima Ansat i Ansat-U i francuski motor na helikopteru Ka-226T.
Ruska državna korporacija „Rosoboroneksport“ priprema interaktivnu instalaciju lovca Su-35 i borbenog helikoptera Ka-52. Po mišljenju prvog zamenika direktora korporacije Ivana Gončarenka, „to će slikovito i informativno prikazati našim stranim partnerima prednosti ruske vojne opreme“.
Kompanija „Zala aero grup“ (u sastavu koncerna „Kalašnjikov“) će predstaviti novu bespilotnu letelicu Zala 421-16E5. Let ovog „mobilnog izviđača“ može da traje do 7 sati. Ova bespilotna letelica u stanju je da nadgleda teritoriju od 21 hiljade kvadratnih kilometara. „Zala“ 421-16E5 se podiže u vazduh uz pomoć mobilnog pneumatskog lansera sa površine svake vrste, što joj daje prednost u odnosu na BPL za čije je lansiranje potreban aerodrom.
„Suhoj superdžet 100“ na MAKS-u je još od 2009. godine. To je regionalni ruski avion kapaciteta do 108 putnika. Sada, u uslovima sankcija, proizvođačima je važno da nađu nove kupce.
Korporacija MiG priprema svojevrsni „let u prošlost“. Naime, na nebu će se istovremeno naći MiG-3, najpopularniji avion iz doba Drugog svetskog rata, i Mig-35, najnoviji izum ruskih konstruktora.
Najveću pažnju će sigurno privući višenamenski lovac Su-30SM mornaričke aviacije Ratne mornarice Ruske Federacije. Kako je naveo predstavnik službe za odnose sa javnošću Ministarstva odbrane RF Igor Digalo, mešovita posada pilota mornaričke aviacije i probnih pilota korporacije „Irkut“ prikazaće jedinstvene mogućnosti nove letelice. Do 2020. godine, Ratna mornarca RF će dobiti više od 50 ovakvih aviona.
Saradnja iznad neba, i pored sankcija
Andres Šic, portparol Nemačkog centra aviacije i astronautike, kaže za Sputnjik da taj centar po šesti put učestvuje na MAKS-u i da on računa na „interesantne naučne rasprave sa ruskim partnerima, koji podržavaju naše napore za miroljubivo korišćenje vasionskog prostora“.
Po njegovim rečima, ruski astronauti zajedno sa naučnicima nemačkog centra testiraju džojstik namenjen daljinskom upravljanju na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Šic kaže da je za sledeću godinu planirano lansiranje satelita koji će proučavati tamnu materiju.
„Želimo da sarađujemo u sferi kosmičke robotike“, kaže on.
Šic je istakao da se, uprkos političkim neslaganjima, naučnici zalažu za sveobuhvatnu međunarodnu kosmičku saradnju.