Aktivnosti uoči 25. avgusta, dana kad je zakazan nastavak briselskih pregovora i u Beogradu i u Prištini, na najvišem su nivou. Međutim, o tome kako će se taj dan okončati — potpisima sporazuma o formiranju Zajednice srpskih opština, dogovorom oko pozivnog broja za Kosovo i energetike, ili će i ovaj sastanak biti završen kao i prethodni, bez dogovora — u Beogradu i Prištini različito komentarišu.
Priština, kako se saznaje, trenutno lobira kod visoke predstavnice EU Federike Mogerini da se pre parafa na pomenute sporazume, potiše takozvani rezime dosada postignutog u pregovorima. Beograd, ovo odbija jer veruje da bi se na taj način stavio pečat na dosadašnje briselske pregovore, što bi značilo da bi Srbija ostala bez Zajednice srpskih opština.
Da je pitanje ZSO ključno za budućnost briselskih pregovora zaključuje se i iz razgovora direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Đurića, koji je posle razgovora sa šefom Unimka Faridom Zarifom o aktuelnoj političko-bezbednosnoj situaciji na KiM, rekao da, osim što je ključni interes Republike Srbije stabilnost u Pokrajini i normalizacija odnosa Beograda i Prištine, za Beograd važan i nastavak političkog dijaloga u Briselu, odnosno, uspostavljanja Zajednice srpskih opština.
Priština je ostala pri stavu da ne dozvoljava da ZSO ima izvršna ovlašćenja. Beograd jedino na tome i insistira. Razlog — ZSO je „sigurna kuća“ za srpsku zajednica na KiM i ekonomski i politički, jer bi formiranjem ove zajednice politički uticaj Srba bio veći nego što je sada, a i Srbi bi bili prisutni u kosovskim institucijama.
Nenad Vasić, naučni istraživač Instituta za međunarodnu politiku i privredu, ne veruje da će se 25. avgusta formirati Zajednica srpskih opština. Kako kaže, pozicije dve strane su vidno udaljene, a i siguran je da neće ni doći do nekog kompromisa.
„Strane nisu spremne na kompromise, a i mnogi prethodni sporazumi nisu dosledno sprovedeni. U takvim okolnostima izvršna ovlašćenja za ZSO na kojima insistira srpska strana nisu ostvariva“, ocenjuje Vasić.
On dodaje da je odluka Prištine da ne omogući formiranje ZSO veliki problem za Kosovo, jer im blokira dalji put ka Evropskoj uniji, ali i povlašćene pozicije koje na tom putu očekuju.
Naš sagovornik ne veruje da će koalicioni partneri liste „Srpska“ u kosovskoj skupštini održati reč i podržati formiranje ZSO. On je čak ubeđen da će najavljena podrška izostati, iz prostog razloga što najveći deo političkih aktera iz opozicije nije spreman za to.
„I u Briselu i u Prištini očekujem da će pitanje ZSO tek na jesen doći na red“ kaže on.
Vasić odbacuje svaku mogućnost da zbog neformiranja ZSO dođe do prekida briselskih razgovora, jer bi u tom slučaju svi bili na gubitku.
„To bi značilo prekid pregovora Srbije sa Evropskom unijom, ali i prekid u procesu sprovođenja Sporazuma o pridruživanju koji su nedavno potpisali Priština i EU“, podseća on.
Isa Mustafa i Aleksandar Vučić, kosovski i srpski premijer, trebalo bi da pored pomenutog razgovaraju i o budućim temama kao što je imovina, platni promet, položaj SPC i prava srpske zajednice, ali i o učlanjenju Kosova u međunarodne organizacije, što je donekle predviđeno briselskim sporazumom.