Kao što je objavljeno na sajtu „Mental floss“, igre Pasijans (Microsoft Solitaire), Frisel (FreeCell) i Minolovac (Minesweeper) zaista nisu zamišljene za zabavu.
„Najstarija“ igrica među njima, Pasijans, prvi put se pojavila 1990. godine u verziji Windows 3.0. Njen pravi cilj je bio prilično skroman: postepeno naučiti korišćenje miša. Igra je trebalo da nauči čitavu generaciju korisnika da „podignu i spuste“ stavke pomoću miša.
Minolovac se prvi put pojavio 1992. godine u operativnom sistemu Windows 3.1, kako bi se korisnici upoznali sa klikom na desno i levo, i kontrolisali brzinu i preciznost pri kretanju miša.
Druga igra sa kartama, Herc (Hearts), takođe je kreirana 1992. godine u Windows 3.1. Igra je koristila novu tehnologiju za komunikaciju sa drugim korisnicima u lokalnoj mreži. Tako je, piše portal, to bilo više od kartaške igre — način da se ljudi zainteresuju za sposobnosti umrežavanja.
I na kraju, Frisel igra, puštena u Windows 3.1, uključena je u paket Win32s, što je omogućilo da 32-bitna aplikacija radi na 16-bitnom Windows 3.1. Ako se paket instalira nepravilno, Frisel ne funkcioniše. Dakle, ono što je izgledalo kao jednostavna igra, zapravo je bio sakriven test-sistem.