Krajem oktobra u Organizaciji Ujedinjenih nacija održaće se „retorička bitka titana“: na predstojećoj Generalnoj skupštini UN, zakazanoj u čast 70-godišnjice postojanja organizacije, tokom istog dana govoriće predsednik SAD Barak Obama, ruski lider Vladimir Putin, predsednik Kine Si Đinping, predsednik Francuske Fransoa Oland i predsednik Irana Hasan Rohani, piše „Gardijan“. Očekuje se da lideri „ocrtaju svoje viđenje geopolitičkog pejzaža na početku veoma nepredvidive ere“, navodi novinar britanskog lista.
Događaj će dodatno „začiniti“ činjenica da će se Vladimir Putin pojaviti u Generalnoj skupštini prvi put u poslednjoj deceniji, naglašava se u članku. Ako je ranije najviše dizao prašinu u UN „prevrtljivi prethodnik“ Rohanija na mestu predsednika Irana Mahmud Ahmadinedžad, u septembru će „retorički vatromet“ najverovatnije zapaliti ruski predsednik, koji će se morati suočiti sa otporom mnogih članica UN, „zbog ruske aneksije Krima, uloge ruskih oružanih snaga u sukobu na istoku Ukrajine i uništavanja malezijskog ’boinga‘“, predviđa autor.
Kako je izjavio u intervjuu „Gardijanu“ ekspert analitičkog centra „Evropski savez za međunarodne odnose“ Ričard Guen, ruski lider će biti prava „crna ovca“ na narednoj Generalnoj skupštini. Po mišljenju analitičara, glavna zagonetka je da li će Vladimir Putin „igrati ulogu velikog diplomate koji podržava sporazum sa Iranom ili će zauzeti skroz antiameričku poziciju“. „Obami neće biti jednostavno da govori pred svoja dva glavna suparnika. Ako pozdravi saradnju u iranskom pitanju, njegovi kritičari u SAD će reći da je pokazao slabost pred Kinom i Rusijom. Ako izađe sa oštrom izjavom o Ukrajini — kako je i uradio prošle godine — ili o Južnom kinskom moru, Si i Putin bi mogli, izašavši za govornice, da ga optuže za rasplamsavanje nesuglasica“.
Poslednji put tako jak sastav političkih figura pojavio se u UN na 60-godišnjicu organizacije 2005. godine, podseća novinar „Gardijana“. Tada su se pod pritiskom, zbog početka invazije Iraka, našli američki predsednik Džordž Buš i premijer Velike Britanije Toni Bler. Kinu je tada predstavljao predhodnik Si Đinpinga Hu Đintao, a Francusku premijer Dominik de Vilpen. Sednici je prisustvovao i Vladimir Putin. Danas, on je jedini od svetskih lidera koji su prisustvovali sednici pre deset godina koji je i dalje na vlasti, podseća novinar.