Učlanjenje Kosova u Unesko ne predstavlja nikakav napad na srpske crkve već se radi o potrebi da se Kosovo poveže sa obrazovanjem, naukom i kulturom, rekao je Seljimi za Radio slobodna Evropa.
„Učlanjenje Kosova u Unesko će samo unaprediti položaj srpskog nasleđa na Kosovu. Ono će biti most koji će povezivati Srbiju i Kosovo, a ne linija razdvajanja. Zbog toga se nadam da će Srbija prekinuti sa svojom politikom blokade i izolacije Kosova“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, Kosovo se angažovalo da lobiranjem kod zemalja koje su članice UN obezbedi dve trećine glasova zemalja članica ove organizacije za prijem u Unesko.
„To je teška bitka i Kosovu neće biti lako. Ali uz pomoć svih naših međunarodnih partnera i drugih zemalja nastavićemo drugu, a zatim i treću fazu lobiranja kako bismo osigurali glasove“, istakao je Seljimi.
On je podsetio da je Kosovo i prethodnih godina analiziralo mogućnost učlanjenja i da su ove godine zajedno sa saveznicima zaključili da je pogodan trenutak da se obezbedi dve trećine glasova.
„Ništa nije sigurno ali postoje dobri nagoveštaji da je svet spreman da prihvati Kosovo u porodici Uneska“, dodao je Seljimi.
Srbija se protivi prijemu Kosova u Unesko.